Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
floops
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2008, o 18:19

Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: floops »

Witam, mam pytanie. Jeżeli rozróżniamy 3 rodzaje roztworów: hipertoniczny, hipotoniczny i izotoniczny, to czy po pierwsze to jest to samo co roztwory: hiperosmotyczne, hipoosmotyczne i izoosmotyczne? A pytanie nr 2. Ostatnio na lekcji mialem pytanie: Jak zachowa sie kom. erytrocytu w roztworze hipotonicznym? Odpowiedzialem ze woda ,zgodnie z gradientem stężeń, przemieści się z większego stężenia do mniejszego czyli komórka będzie traciła wodę. Moja odpowiedz nie zostala zaliczona, bo profesorka sie uparla ze komórka pęknie (czyli woda będzie przemieszczała się z otoczenia do kom.). Uzasadnienie mojej profesorki bylo takie, ze roztwór hipoosmotyczny ma stężenie wody mniejsze niż stężenie soku kom., a zatem ma większy potencjał wodny.

Czyli woda przemieszcza się zgodnie z gradientem stężeń (od wiekszego do mniejszego), czy jest to zależne od potencjału wodnego?

Pozdrawiam

floops

Proszę nie łamać regulaminu - jedna osoba w temacie może uzyskać tylko jeden punkt pomógł. Proszę przede wszystkim zapoznać się z regulaminem. JakubikF
Ostatnio zmieniony 1 lis 2008, o 22:20 przez floops, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: Medycyna Lwów »

Witam, mam pytanie. Jeżeli rozróżniamy 3 rodzaje roztworów: hipertoniczny, hipotoniczny i izotoniczny, to czy po pierwsze to jest to samo co roztwory: hiperosmotyczne, hipoosmotyczne i izoosmotyczne
do obliczeń i potrzeb liceum tak. Między tonią a osmotycznością jest subtelna różnica w definicji (pierwsza zwiazana ze zdolnością pochłaniania wody druga z ciśnieniem osmotycznym pi).
A pytanie nr 2. Ostatnio na lekcji mialem pytanie: Jak zachowa sie kom. erytrocytu w roztworze hipotonicznym? Odpowiedzialem ze woda ,zgodnie z gradientem stężeń, przemieści się z większego stężenia do mniejszego czyli komórka będzie traciła wodę. Moja odpowiedz nie zostala zaliczona, bo profesorka sie uparla ze komórka pęknie (czyli woda będzie przemieszczała się z otoczenia do kom.). Uzasadnienie mojej profesorki bylo takie, ze roztwór hipoosmotyczny ma stężenie wody mniejsze niż stężenie soku kom., a zatem ma większy potencjał wodny.
nauczyciel ma rację. Woda faktycznie się przemieści zgodnie ze swoim gradientem stężenia, czyli do komórki (erytrocyt ulegnie hemolizie). Kierunek przemieszczania się wody jest równoważny ze spadkiem potencjału wody psi.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: mediatan »

Najłatwiej zapamiętać że woda przemieszcza się z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stęzeniu w celu wyrównania stężeń
Wtedy reszta jest logiczna, że żeby wyrównać stężenia trzeba dolewać wody tam gdzie jest ono wyższe aby rozcieńczyć roztwór
floops
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2008, o 18:19

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: floops »

Nadal nie rozumiem. Skoro roztwór hipertoniczny ma większe stężenie niż sok kom., to zgodnie z zasadą wyrównywania stężeń to woda powinna przedostawac się do kom.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: mediatan »

Nie, ponieważ przedostaje się tylko i wyłącznie woda. Załóżmy że stężenie zewnętrznego roztworu wynosi 10% a soku komórkowego 1%.Napływanie wody spowoduje rozcieńczenie, (to chyba logiczne), więc żeby wyrównać stężenia woda musi sie wydostać z komórki (tam stężenie wzrośnie) i trafić do roztworu powodując jego rozcieńczenie.
Rozjaśniłem czy zagmatwałem jeszcze bardziej?
floops
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2008, o 18:19

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: floops »

Ok juz zrozumialem. Ale nie zgadza mi sie to z zasadą ze zawsze woda przechodzi z roztworu o większym stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu. Chyba ze chodzi o to ze o większym stężeniu wody.

Ale i tak bardzo mi pomogłeś
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: mediatan »

floops pisze:Ale nie zgadza mi sie to z zasadą ze zawsze woda przechodzi z roztworu o większym stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu.
Bo jest dokładnie odwrotnie, przeczytaj jeszcze raz definicję:
woda przemieszcza się z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stęzeniu w celu wyrównania stężeń
Czyli tam gdzie jest niższe stężenie danej substancji, automatycznie jest wyższe stężenie wody, więc żeby wyrównać woda wędruje tam gdzie jest wyższe stężenie substancji.
floops
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2008, o 18:19

Re: Zjawiska osmotyczne wew. komórki.

Post autor: floops »

Wszystko zrozumialem! Dzięki wielkie! Po prostu mialem zle zrobioną notatkę w zeszycie. Tj. zasada byla zapisana odwrotnie i nie moglem sobie tego uzmysłowić! THZ!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość