ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Kate
Posty: 2
Rejestracja: 7 lip 2007, o 18:42

ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Post autor: Kate »

Co się dzieje i z jakimi komórkami skóry tych gadów, że potrafią zmieniać barwę?

[ Dodano: Czw Lip 19, 2007 22:29 ]
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Post autor: Szyszek1993 »

(.)Opowieści o kameleonach raptownie zmieniających kolory zawierają trochę przesady, gady te istotnie w dużym stopniu zdolne są do zmiany barwy i dostosowują sie do koloru otoczenia. Ponieważ żyją wśród drzew i krzewów, zwykle widywane są w kolorze zielonym, czasem brązowym z rozmaitymi plamkami i deseniami. Kiedy jakaś część ciała zostanie zasłonięta, np. przez liść, robi się znacznie jaśniejsza, przybiera barwę żółtawą lub kremową. Kiedy zwierzę przesunie się i znajdzie w pełnym świetle, plamy wracają do zwykłej barwy. W nocy większośc kameleonów blednie.

Duży wpływ na zmiany barwy, poza intensywnością światła ma także temperatura gdy temperatura nad ranem jest niższa jaszczurka ciemnieje aby pobrać przez specjalne komórki zwane melanoforami jak najwięcej promieniowania. Intensywność barw kameleonów zależy również od takich czynników jak stopień podniecenia, przestraszenia lub głodu.(.)
Kate
Posty: 2
Rejestracja: 7 lip 2007, o 18:42

Re: ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Post autor: Kate »

Byłam na stronie z tym textem:) chodzi mi o nazwanie konkretnych procesów zachodzacych w komórkach skóry- taki powedzmy wykład z górnej półki
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Post autor: Savok »

Nie jestem pewien jak sie te komorki naskorka nazywaja, ale strzelam w chromatocyty. One nie robia nic szczegolnego, poprostu kurcza sie lub poszerzaja. Poszerzajac sie uwidaczniaja swoja barwe, a poniewaz zwierzak to reguluje przybiera poszerza te komorki, ktore dadza mu odpoweidnia barwe, a zwerza pozostale.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: ZMIANA BARWY SKÓRY U KAMELEONÓW

Post autor: Pablo »

Barwniki, a może komórki barwnikowe, które znajdują się w organizmie nazywają się chromatoforami. Są to komórki zwierzęce zawierające w cytoplazmie ziarenka barwnika (pigmentu). Ubarwienie oraz rysunek powłok skórnych wielu zwierząt zależy od ilości i ułożenia chromatoforów, m.in. ryb, płazów, gadów itd.

1) melanofory – chromatofory czarne lub brązowe, zawierają melaninę,
2) lipofoty, czyli ksantofory – żółte lub czerwone (zw. też erytroforem), występują pigmenty lipochromowe – substancje zbliżone do karotenów,
3) guanofory (leukofory, irydocyty, ochrofory) – kryształy guaniny lub soli mineralnych, dające barwy interferencyjne – tęczowe, mieniące się.


Znalazłem tylko takie cos
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość