Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

W dużej mierze ich krytyka wynika z tego, że tata już jest na emeryturze, mama pracuje ostatni rok, a ja zamiast się uczyć na studia dopóki są jeszcze pieniadze, to wymyślam niestworzone rzeczy.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Mårran »

To na ten rok jak pójdziesz do pracy, a potem na medce będziesz sobie dorabiał, to ich ułagodzisz. Studia są drogie, ale da się oszczędzić, książki z biblio, akademik, żarcie z biedry. A i zarobić się da, są stypendia. Pogadaj z rodzicami. U mnie na studiach utrzymywały się biedne osoby i dały radę, a u Ciebie z tego, co piszesz, nie jest jeszcze najgorzej
Pani Buka
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

M&#xE5rran pisze:
21 paź 2018, o 15:43
To na ten rok jak pójdziesz do pracy

Jeśli wszystko jest pojdzie zgodnie z planem, to będzie to najszybciej za 2 lata
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

Iwyx pisze:
20 paź 2018, o 15:25

czyli 4h łącznie) powinno styknąć
Czy wystarczy?

Kod: Zaznacz cały

youtube.com/watch?v=8J504PMQR8o
Tutaj gościu gada jak w 3 klasie rył praktycznie 24/7 do matury.
Mając wycięte z życia 8 godzin na pracę + dojazdy + czas na jedzenie, mycie, krótkie rozmowy z kimś, to nauka 4 godziny dziennie jest świetnym wynikiem.
Chcąc wygrać z ludźmi, którzy pod okiem nauczyciela oraz korepetytora spędzają przez trzy lata codziennie w książkach wiele godzin, to czuję się przegrany na samym początku. Rodzice mi to wpajają całymi godzinami i sam zacząłem wątpić.
Znacie chodząc przykłady, które samodzielnie, chodząc w tym czasie do pracy nauczyły się do matury nagt80% od zera?
Nie mam tu na myśli tradycyjnego przykładu poprawiania o kilka/kilkanaście procent
Dobrej nocy!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Mårran »

Czy taki przegrany? Licbaza to rok uczenia się podstaw, czyli mało co do rozszerzonej matury, potem dwa lata biolki, chemii, maty i. wszystkich innych przedmiotów. Zadania domowe, sprawdziany z polskiego itp. Ty masz tylko dwa przedmioty. Startujecie z tego samego poziomu. I tak samo dwa lata.

A w nauke 24/7 to uwierzę, jak zobaczę. Większość tej nauki to pisanie ma blogach i wrzucanie fotek na insta, jak to się ciężko nie uczę z tagami #medstudent #futuredoctor #polishgirl.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Nitrogenium32 »

poliswerty pisze:
22 paź 2018, o 20:20
Chcąc wygrać z ludźmi, którzy pod okiem nauczyciela oraz korepetytora spędzają przez trzy lata codziennie w książkach wiele godzin, to czuję się przegrany na samym początku. Rodzice mi to wpajają całymi godzinami i sam zacząłem wątpić.
Powinieneś zacząć myślenie. Miałem w klasie takiego kolegę, który często narzekał, że nie ogarnia, co się dzieje, bo śpi 4 godziny dziennie i uczy się prawie cały czas do matury. Koniec końców złożył papiery na lekarski chyba wszędzie i nigdzie go nie przyjęli, dopiero jak poprawił maturę, to udało mu się gdzieś dostać.

A to, że ktoś chodzi na korepetycje albo nie, o niczym zupełnie nie świadczy. Chodzenie na korepetycje nie jest gwarantem uzyskania wysokiego wyniku na maturze.
M&#xE5rran pisze:
22 paź 2018, o 20:38
Większość tej nauki to pisanie ma blogach i wrzucanie fotek na insta, jak to się ciężko nie uczę z tagami #medstudent #futuredoctor #polishgirl.
Dokładnie!
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

Jakie mam argumenty podać rodzicom? Wróciłem do domu i spotkałem się z wielkim oporem rodziców, Namawiają mnie na wszelkie możliwe sposoby abym powrócił na studia itd. Mówią, że nawet jak poprawię maturę to nie będę dostawał na studia

Nie chodzi mi o takie argumenty, aby ich pocisnąć w dyskusji, ale o takie które ich wyciszą. Mama jest załamana, ponieważ jej syn który nigdy nie sprawiał problemów porzucił studia. i przez 2 lata nie chce się uczyć (dla nich nauka jest tylko wtedy gdy się dostaje dyplom, a nauka do matury jest nieróbstwem)

Podpowiecie coś?
Myślałem o przeniesieniu się na studia matematyczne i na nich przygotować do matury, jednak sobie odpuściłem bo matematyka na tym kierunku różni się od tej licealnej (wiele definicji, wykazywania i jakieś niesamowicie abstrakcyjne cuda)
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

Jakby ktos miał jakies rady, pomysły, to niech smialo pisze
Iwyx
Posty: 34
Rejestracja: 19 paź 2018, o 14:21

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Iwyx »

Nie wiem czy wystarczy. Policz ile tego jest z biochemu, 4h to chyba ok. Ten gościu z Twojego filmiku, ja go nie lubię i nie sugerowałbym się nim. Gada głupoty, za godzinę korków woła 300zł, na intagramie na każdym zdjęciu ta sama mimika (może chory?), na siłę próbuje na filmikach na YT robić jakieś miny i gesty jak mówcy motywacyjni, ale w jego przypadku to wygląda bardzo źle i sztucznie. Zapytaj kogoś kto faktycznie dostał się na medycynę i ją skończył, bo u niego to jest raczej gadanie, że napisał matury z chemii i matematyki na 100% i dzięki temu dostał się na IET na AGH i CM UJ lekarski (w sumie nic nie mówił o biologii a sam mat chem to chyba za mało?), ale woli być nauczycielem matematyki niż lekarzem czy informatykiem, którzy zarabiają lepiej - a po cenach jego zajęć widać, że kasa ma dla niego ogromne znaczenie.
poliswerty
Posty: 26
Rejestracja: 18 paź 2018, o 18:35

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: poliswerty »

Iwyx pisze:
26 paź 2018, o 09:38
Nie wiem czy wystarczy. Policz ile tego jest z biochemu
Teraz ten korepetytor trochę ucichł na youtube
Co do 4 godzin to się przekonuję, że jest trochę mało
Licealista ma ten materiał na lekcji (ok. 3 godziny dziennie), co najmniej drugie tyle po szkole, jeszcze jakieś korepetycje, w dodatku wypoczęty umysł bo mają na głowie naukę tylko z dwóch przedmiotów (żadnej pracy zawodowej, czy dodatkowej nauki na uczelnie).
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Nitrogenium32 »

Oj, coś kręcisz. Z tego, co pamiętam, to u mnie w liceum mieliśmy w klasie maturalnej jakieś 5-6 godzin lekcyjnych biologii w ciągu tygodnia, więc zdecydowanie nie były to 3 godziny dziennie. Skąd w ogóle taki pomysł? 15 godzin tygodniowo biologii, a reszta przedmiotów niby kiedy? Gdzie jest takie liceum?

Poza tym punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie wszyscy uczniowie mają na głowie naukę tylko z dwóch przedmiotów, np. w mojej klasie mieliśmy nieoficjalnie rozszerzony polski, a poza tym każdy uczył się jeszcze matematyki i niektóre osoby przykładały się do fizyki. No i ciężko mówić o wypoczętym umyśle, ponieważ dla niejednego licealisty nauka biologii i chemii do matury to nie lada wyzwanie.

Na początku lepiej uczyć się po 4 godziny dziennie niż od razu dokładać sobie nauki. Twój ostatni kontakt z biologią i chemią był w 1. klasie liceum, a teraz jesteś na studiach, więc trochę czasu minęło. Zacznij małymi krokami i nie rzucaj się na głęboką wodę. No i przestań porównywać się do licealistów, bo to jest bez sensu. Biadolenie, że 4 godziny to za mało, bo według Ciebie licealiści przeznaczają na naukę więcej czasu, do niczego Cię nie doprowadzi, jedynie będzie Cię demotywowało. Trzeba wziąć się w garść.
Iwyx
Posty: 34
Rejestracja: 19 paź 2018, o 14:21

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: Iwyx »

4 godziny dziennie - 2 godziny biologia, 1 godzina chemia, 1 godzina na zadania z chemii. Masz z biologii:
2 godziny dziennie czyli 120 minut * 6 czy tam 7, to jest 720-840 minut indywidualnej nauki, którą poświęcasz tylko sobie. Ja nie wiem ile miałem lekcji w liceum, nie pamiętam, ale pewnie z 5 w tygodniu. 5*45 minut. W klasie miałem pełno idiotów, którzy nie wiedzieli po której stronie serce, odejmij połowę na tłumaczenie rzeczy, które ogarnąłem i tak wcześniej. Sprawdziany, kartkówki, spóźnienia uczniów czy nauczycieli, inne sprawy organizacyjne, z 45 minutowej lekcji zostaje 35. Co Ty gadasz wgl.

Poza tym ja mówię o 4 godzinach, bo pracuję, trenuję i uczę się programować, pasuje się wyspać, te 5-6h. Ty sobie rób więcej. Pośpisz 8, popracujesz 8, 2 na organizację, masz 6 godzin do nauki, to jeszcze matematykę dorzuć, albo mandaryńskiego się naucz.

I podkreślam raz jeszcze, nie piszę jako student leku, po prostu chcę spróbować, zarazem mam alternatywę więc nie odczuję już tak porażki. A i spróbuję sobie jeszcze raz w razie czego. Myślę, że nie można aż tak mocno się tym wszystkim przejmować, bo tak robiłem, nie przemyślałem wielu rzeczy i teraz pracuję w fabryce, bo się najzwyczajniej podłamałem pierwszym wynikiem. Takie życie to nie jest życie.
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Zmiana kierunku kształcenia- czy jest możliwe?

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Iwyx pisze:
26 paź 2018, o 21:52
Poza tym ja mówię o 4 godzinach, bo pracuję, trenuję i uczę się programować, pasuje się wyspać, te 5-6h. Ty sobie rób więcej. Pośpisz 8, popracujesz 8, 2 na organizację, masz 6 godzin do nauki, to jeszcze matematykę dorzuć, albo mandaryńskiego się naucz.
Ladnie sie takie rzeczy pisze. A potem w praktyce wyglada inaczej. Poza tym, takie cos zaklada, ze pracuje sie bardzo blisko domu i nie trzeba nigdzie jezdzic na zakupy etc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości