znaczenie roślin kwiatowych

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
sebastiusz
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2007, o 10:52

znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: sebastiusz »

Witam wszystkich. Mam za zadanie napisać referat na temat Znaczenie rośłin kwiatowych w życiu człowieka", czyli trzeba mi dużo i prowesjonalnych materiałów. Bardzo bym prosił o wysłanie jakichś linków lub tekstów. A i jescze jedno. B.szybko potrzebna mi jest odpowiedź
z góry dzięki
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: arti »

dla człowieka to głownie walory dekoracyjne i miód produkowany przez pszczoły

[ Dodano: Sob Kwi 28, 2007 21:57 ]
Kwiaty pełnią ważną funkcję biologiczną, w wyniku zapylenia powstaje z nich owoc, w którym znajdują się nasiona.
Stanowią one także źródło nektaru i pyłku, które są pożywieniem pszczół.
Pozyskiwane są z nich olejki eteryczne, które są następnie surowcem w przemyśle perfumeryjnym.
Kwiaty pełnią funkcję ozdobną, stanowią źródło wrażeń estetycznych, wiele z nich to rośliny ozdobne. Popularnymi kwiatowymi krzewami ozdobnymi są: lilak, forsycja, głóg, róża, a roślinami zielnymi o ozdobnych kwiatach są m.in.: tulipany, mieczyki, goździki, fiołki, chryzantemy.
Uprawą i produkcją kwiatów zajmuje się dział ogrodnictwa zwany kwiaciarstwem. Sztukę układania kwiatów nazywamy bukieciarstwem (florystyką), a specyficzną jej odmianę, stosowaną w krajach Dalekiego Wschodu - ikebaną
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: Jakusz »

sebastiusz pisze:Znaczenie rośłin kwiatowych w życiu człowieka",
Nie znoszę takiej gloryfikacji i stawiania człowieka w centrum świata. Jakby wszystko co nas otacza dla niego było stworzone. Wybaczcie dygresję.
Sterusia
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, o 11:58

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: Sterusia »

Oprócz tego kwiaty są także używane do terapii zapachowej (tak to chyba sie nazywa) by wspomóc leczenie np. nerwic, oraz jako typowy upominek D
A ikebana to chyba dokładniej suszone kwiaty

JakubikF zgadzam się w pełni :]
Ulala13
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2019, o 12:34

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: Ulala13 »

Mowa kwiatów ma w dalszym ciągu bardzo duże znaczenie w naszym życiu. Najprostszy przykład - na randkę przynosimy czerwone róże a nie na przykład pomarańczowe goździki. Warto zapoznać się szczegółowo co oznaczają poszczególne kwiaty w różnych odcieniach.
fuks85

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: fuks85 »

Tez chętnie się dowiem więcej na ten temat. Proszę o wskazówki i porady. Będzie to cenne dla mnie i ułatwi mi sprawę ?Kązda wskazówka na wagę złota. Z góry dzieckuję
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: znaczenie roślin kwiatowych

Post autor: Pobóg »

Odnośnie tego co napisał Jakusz: my ludzie wierzący w Boga tak to postrzegamy, że rośliny i zwierzęta były stworzone dla człowieka, który jest ważniejszy od nich. Choć to pewnie zabrzmi dziwnie, według mnie nie wyklucza to istnienia w materialnej formie innych istot stworzonych przez Boga. Czy takie są we wszechświecie, i czy ludzkość za ziemskiego życia dowie się o ewentualnym ich istnieniu nie wiem. Chrześcijanie (i nie tylko) wierzą też w istnienie istot niematerialnych stworzonych przez Boga, ale to już inna kategoria bytów.
Ludzi wierzących w to, że Bóg nie istnieje, powyższe postrzeganie otaczającego świata drażni. W związku z tym można przeczytać, że "nie znoszę takiej gloryfikacji i stawiania człowieka w centrum świata". Tak to już jest, że obie strony sporu przeważnie zbyt nerwowo reagują na argumenty adwersarzy.
Odnośnie tematu "Znaczenie roślin kwiatowych w życiu człowieka" założonego dawno temu w 2007 roku, sebastiuszowi już nie pomogę ze względu na upływ czasu. Ponieważ jednak temat "ożył" po latach ciszy dorzucę parę zdań. To chwalebne, że kilka osób starało się pomóc sebastiuszowi, zwracając uwagę na estetyczne walory kwiatów i ich symbolikę (kwiaciarstwo), rolę roślin kwiatowych w pszczelarstwie, przemyśle perfumeryjnym, wspomniano nawet o aromaterapii. To trochę jak z synkiem, który był z tatą w zoo i opowiada mamie że widział zebry, małpy, papugi i nawet małe egzotyczne żabki. A słonia widziałeś? - pyta mama. No nie... jakoś nie zauważyłem... W omówieniu tematu zabrakło zwrócenia uwagi na takie działy gospodarki jak rolnictwo (np. żółte pola rzepaku, niebieskie lnu, białe gryki, itp, itd.), ogrodnictwo, sadownictwo (choćby pokryte białą "pianą" kwiatów wiśnie, grusze, śliwy itd), leśnictwo i zielarstwo. Do tego rola roślin kwiatowych w kształtowaniu gleb, oraz ich wpływ na życie różnych gatunków zwierząt i roślin niekwiatowych. Rola roślin kwiatowych w kształtowaniu klimatu, retencji i filtrowaniu wody, zabezpieczaniu gleb przed erozją, turystyce itd. Do tego jeszcze można dodać niszowe myślistwo. Jak widać ogromnie rozszerzyłem odpowiedź na powyższy temat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość