żółwik

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
igaly
Posty: 23
Rejestracja: 4 paź 2007, o 13:26

żółwik

Post autor: igaly »

Tak sobie rozpoczne, iż itam Was serdecznie.

Nigdy nie interesowalam sie życiem żółwi. Wiem tyle, ile mnie nauczono na zajeciach biologii, z TV i innych ciekawostek, lecz obecnie marze o posiadaniu, wychowywaniu, pielegnowaniu takiego żółwika Tylko dlaczego żółw stepowy jest tak drogi? A doświadczonych forumowiczow prosze o porady w sprawie wychowaniaogolnie posiadania żółwia stepowego.

Milego, pozdrawiam Iga.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: żółwik

Post autor: dawidw »

igaly pisze: Tylko dlaczego żółw stepowy jest tak drogi?
Z reguły żółwie lądowe są drogie, dlatego że są pod ochroną, a Unia Europejska bodajże w 2004 roku wprowadziła zakaz importu takich żółwii z krajów, gdzie one pierwotnie żyją. Zezwolenia na taki import łatwo nie uzyskać. Stąd te jakże wysokie ceny. Co do wychowania to radze poszukać czegoś w googlach, wielkiej filozofii tu nie ma.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: żółwik

Post autor: DMchemik »

no wielkiej filozofii nie ma, ale jak w przypadku każdego zwierzęcia trzeba o niego dbać i być odpowiedzialnym. poszukaj czegoś o karmieniu, warunkach życiowych itp. O wychowaniu w przypadku gadów trudno mówic, bardziej pasuje określenie oswojenie. Niestety luidzie często coś kupują, o czym nie mają pojęcia a takie zwierzaki marnie kończą, osobiście spotkałem się już z przypadkiem, jak znajoma powiedziała że też miała żółwia,ale mu pancerz zmiękł i zdechł". To o czymś świadczy Spotkałem się też z przypadkiem, że rodzice kupili żołwia swojemu nie do końca umysłowo rozwiniętemu synowi i jego ulubioną zabawą było rzucanie tym żółwiem po schodach. Niestety nie udało się go uratować. Jeśli chcesz zwierze, to najpierw pomyśl, czy chcesz go mieć bo lubisz zwierzęta i możesz mu zapewnić warunki. A stepowego Warto w cieplejsze dni wyprowadzać na powietrze, np do ogrodu, ale lepiej go pilnować, bo może wyszukać dziurę w płocie i będzie problem. Ja mam psa, który w razie potrzeby zawsze tego żółwia szukał
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: żółwik

Post autor: Pablo »

Owszem, zanim kupi się jakiekolwiek zwierzę trzeba być pewnym że zapewni mu się odpowiednie warunki by mógł godnie życie wzamknięciu". A już nie raz widziałem jak ludzię traktują żółwie zwłaszcza czerwonolice, to jest straszne. Ludzie kupują swoim dziecią a dziecko nie potrafi zadać o stworzenie i często niestety zdechają.
Wszak dobrze by było gdybyś do jedzenia tz. warzyw i owoców dodawała wapna w proszku, to właśnie ono dba o to by skorupa była w dobrej formie . Jak i również dawać mlecze, zoczyste ziele itd. Dobrze by też gdyby żółw mógłbym się gdzies ukryć, np. jakieś drewno lub kępy trawy z korzeniami, jest to dla żółwia świetna kryjówka. No i oczywiście w terrarium (akwarium) zapewniać odpowiedznie warunki, ciepło, wilgotność. Dobrze by było gdyby w terrarium był jakiś podstawek z wodą, ponieważ żółwie lubią chodzić po nim . Jako podłoża moża używać siana lub kore jest dobra bo trzyma wilgość. I ta warsta musi być dość gruba.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: żółwik

Post autor: DMchemik »

no wlaśnie, ja swojego stepowego mniej więcej raz na tydzień umieszczałem w wannie z letnią wodą, oczywiście nie tak żeby go topić, wody było ponad brzeg pancerza, oczywiście wanna jest pochyła, więc siedział na takie głębokości na jakiej chciał, zwykle na kilkadziesiąt minut, co kilka, kilkanaście tygodni smarowałem pancerz wazeliną. Do jedzenia podawałem oprócz warzyw i owoców czasem kawałek żółtka czy nawet dżdżownicę, skorupki z jajek. Zauważyłem, że chętnie zjadał skorupki z jajek na grządkach (bo u mnie zwykle na grządkach lądują lub w kompoście). Niemal każdego dnia od wiosny do października a nawet czasem jeszcze w listopadzie był na powietrzu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie zmiksowaniej mieszanki warzy, owoców, mleka i jajka czy nawet z dodatkiem mięsa, i oczywiście skorupek z jajek i żelatyny, taką galaretkę można zamrozić np w kubeczkach po jogurcie i w miarę potrzeby rozmrażać i podawać żołwiowi, przynajmniej wiemy, że żółw ma wszystkie składniki odżywcze. Aha, warto dodać do tego wit. D, jeśli żółw nie będzie miał kontaktu ze światłem słonecznym.
kinia0208
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2007, o 10:49

Re: żółwik

Post autor: kinia0208 »

Mojej cioci zółw też lubi w ciepłej wodzie posiedzieć ale on co 3dni i kupę tam lubi walnąć]
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: żółwik

Post autor: DMchemik »

no mój robił identycznie
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: żółwik

Post autor: dawidw »

Hoho, ale się rozpisaliście, szczególnie DMchemik nie wiedziałem ze mialeś zółwia
DMchemik pisze:O wychowaniu w przypadku gadów trudno mówic, bardziej pasuje określenie oswojenie.
ja bym pojęcia oswojenie nie użył
kinia0208
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2007, o 10:49

Re: żółwik

Post autor: kinia0208 »

moderator: Jeszcze jeden taki post i będzie ban!
Ostatnio zmieniony 4 paź 2007, o 22:22 przez kinia0208, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: żółwik

Post autor: dawidw »

kinia0208 pisze:Ty nie musisz takiego zwrotu używać (wychowanie) ale komu innemu sie właśnie ten zwrot podoba i tyle a to że jesteś expertem to nie znaczy że musisz sie wymądrzać w takich dupsach i tyle
A ty jak widze sie nie oswoiłaś z regulaminem forum i zasadami dobrego wychowania.
Awatar użytkownika
Azadi
Posty: 100
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 16:30

Re: żółwik

Post autor: Azadi »

dawidw pisze:
kinia0208 pisze:Ty nie musisz takiego zwrotu używać (wychowanie) ale komu innemu sie właśnie ten zwrot podoba i tyle a to że jesteś expertem to nie znaczy że musisz sie wymądrzać w takich dupsach i tyle
A ty jak widze sie nie oswoiłaś z regulaminem forum i zasadami dobrego wychowania.
zgadzam się z dawidw. W ten sposób jak zauważylamwymądrzyła się też kinia0208. Wychowanie. hmmm. w sumie to ten zwrot można użyć jak np. wychować psa, ale czy żołwia. jeśli je się da wychować to użyć można, ale ja się na żołwiach nie znam.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: żółwik

Post autor: Pablo »

dawidw pisze:
kinia0208 pisze:Ty nie musisz takiego zwrotu używać (wychowanie) ale komu innemu sie właśnie ten zwrot podoba i tyle a to że jesteś expertem to nie znaczy że musisz sie wymądrzać w takich dupsach i tyle
A ty jak widze sie nie oswoiłaś z regulaminem forum i zasadami dobrego wychowania.
Słuszna odpowiedź

A tak serio o nie wiem ja można żółwia oswoić P
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: żółwik

Post autor: dawidw »

Szczerze mówiąc wg mnie żółwia nie można oswoić. Miałem już kilka żółwii, jednego pare ładnych lat. Oswoić można psa. Żółw powiedzmy może przystosować się do pewnych rzeczy, ale jako tako nie nawiążemy z nim żadnego kontaktu oprócz wzrokowego. Może natomiast żółw oswoić się z np. środowiskiem. Ale to już inna sprawa.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość