Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie".

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Awatar użytkownika
Orzeł
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2013, o 07:24

Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie".

Post autor: Orzeł »

Witam serdecznie.
Piszę do Was z takimi dwoma małymi, a zarazem wielkimi pytaniami. A to dlatego, że niestety orłem z chemii nie jestem. Problem tyczy żywicy naturalnej, takiej dostępnej w lesie, zebranej prosto z drzewa. Jest ona miękka i da się formować - chciałbym, aby była twarda i dało się ją pokruszyć do postaci proszku. Czy możecie podpowiedzieć, jak taką miękką, zebraną prosto z drzewa żywicę, domowymi sposobami w miarę szybko (bądź nie) doprowadzić do stanu hmmm. twardego/stałego, umożliwiającego wspomniane pokruszenie?

Drugie pytanie, i już ostatnie - czy istnieje możliwość zmieszania żywicy z parafiną (taką ze świeczki, rozpuszczoną w wysokiej temperaturze) Chodzi mi oczywiście o stan płynny, tak aby była możliwość nasączenia bawełnianej szmatki potencjalnym roztworem żywicy+parafina.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Tomek
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie".

Post autor: DMchemik »

jeśli już, to parafina ciekła, kupiona w aptece. Żeby żywice zestalić trzeba oddestylować terpeny i zostaje kalafonia. Chyba to nie ma być podróbka bursztynu? Zresztą kalafonię łatwo kupić.

PS a świeczki niekoniecznie muszą być być z parafiny, ostatnio ciężko o porządne paliwo np. w zniczach jest jakaś dziwna mieszanka od kilku lat.
Awatar użytkownika
Orzeł
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2013, o 07:24

Re: Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie".

Post autor: Orzeł »

nie, nie. nie bawię się w tanie jubilerstwo potrzeba mi dobrej rozpałki na kilkutygodniowe wyprawy i ekspedycje górskie, którą będę mógł łatwo i szybko przygotować w razie potrzeby, głównie w terenie, z dala od cywilizacji.

Co do parafiny - spróbuję z tą świeczką, podobno jest z parafiny (te które posiadam).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości