Jak szybko biega antylopa?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jak szybko biega antylopa?

Post autor: WojtekB »

KuBuS pisze:1. drapieznik polujac napada swoja ofiare, czyli liczy sie zryw drapieznika, a nie to ile ta ofiara moze km przebiec, bo z taka roznica predkosci to drapieznik wcale dlugo nie musi biec
Według mnie wygląda to tak (przykład lew - antylopa): drapieżnik najpierw musi podejść swoją ofiarę na odpowiednią odległość (bo jak drapieżnik w biegu, by chciał dopaść ofiarę to pewnie ona zdążyłaby uciec). Jeżeli ofiara nie zdążyła dostrzec drapieżnik, wtedy następuje selekcja, czyli drapieżnik wypatruje najsłabsze osobniki: młode, stare lub chore. Wtedy dopiero następuje polowanie, wszystko zależy od tego czy drapieżnik dobrze oceniłwszystkie parametry". Jeżeli tak to drapieżnik upoluje ofiarę.
Patrząc na to według

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bcig_zbroje%C5%84_(ewolucja)
ewolucyjnego wyścigu zbrojeń:
drapieżniki, aby móc przetrwać muszą mieć większe szanse na zdobycie pożywienia, niż ich ofiary na uniknięcie śmierci. Dlatego też w tym wyścigu ewolucyjnym drapieżniki zawsze są o krok do przodu i mają niewielką przewagę nad gatunkami, będącymi ich ofiarami.
Więc co to da takiej antylopie, dążenie do tego, żeby być szybsza od innych osobników swego gatunku, jeżeli taki lew będzie krok do przodu od wszystkich osobników. Może to tak głupio brzmi, ale wyścig zbrojeń drapieżnik-ofiara dotyczy całej historii Ziemi od kiedy powstała relacja drapieżnik-ofiara.
KuBuS pisze:2. drapiezniki tez sa zwinne, wiec stawiam znak rownosci
Tu pojawia się

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Czerwonej_Kr%C3%B3lowej
Hipoteza Czerwonej Królowej, wyjaśniającawyścig zbrojeń czyli:
drapieżniki są coraz szybsze i sprawniejsze i lepiejuzbrojone dlatego, że ich ofiary są coraz szybsze i sprawniejsze
Daję tu lekką przewagę ofiary
3. ubarwienie. drapiezcy maja dobrze wyostrzony zwrok i znakomity wech, owszem ubarwienie daje jakas przewage, ale tylko z daleka, gdy juz drapieznik zobaczy ofiare napewno nie straci jej z oczu
No i co z tego, że drapieżcy mają dobry wzrok i węch, jeżeli ofiary mają też mają wyostrzone zmysł, a jeżeli nie to trzymają się z gatunkami, które je mają. Przeważnie dany gatunek ma wyostrzony jeden zmysł, więc dlatego np. na afrykańskiej sawannie są wielogatunkowe stada (ponieważ np. antylopy mają dobry węch, żyrafy i strusie - wzrok, a zebry słuch), które mają większe szanse na zauważenie na czas drapieżcy.
KuBuS pisze:4."antylopy dawno by wyginęły nie samymi antylopami drapieznik zyje. gdyby tylko nimi sie zywily to mysle ze by wyginely. tutaj tez napewno ma jakies znaczenie roznica miedzy tempem rozrodu antylop a tempem rozrodu drapieznikow.
Jeżeli by tak patrzeć: czemu wyginęły tygrysy szablastozębne (np. Smilodon ) - ponieważ wyginęły duże roślinożerne ssaki (może nie jedyna przyczyna, ale najbardziej prawdopodobna). Więc wszystko zależy od specjalizacji drapieżnika. Jednak masz w tym twierdzeniu jedną rację:
KuBuS pisze:tutaj tez napewno ma jakies znaczenie roznica miedzy tempem rozrodu antylop a tempem rozrodu drapieznikow.
- równanie Lotki-Volterry, czyli popularny przykład z podręczników zależności drapieżnika i ofiary (przeważnie jest to ryś i zając albo osa i mucha). Czyli po prostu liczba drapieżników zależy od liczby ofiar: im więcej ofiar tym więcej drapieżników. Jakbyśmy wyjęli jeden element z tej zależności to wiadomo co by się stało.

Nie chciałbym tu pisać, że nie masz mieć prawa do własnych przemyśleń. Z początku jak przeczytałem Twoją wypowiedź to aż się sam zastanowiłem czy Ty nie masz racji. Jednak potem jak sobie to przeanalizowałemwłasnym tokiem myśleniowym i opierając się na poznanych przeze mnie zależnościach międzygatunkowych, różnych terminach, hipotezach i teoriach dotyczących tych zależności muszę napisać jedno stwierdzenie: Twoją teorięantylopy dążącej do. da się podważyć i nie jest dla mnie do przyjęcia.
KuBuS
Posty: 184
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 10:50

Re: Jak szybko biega antylopa?

Post autor: KuBuS »

wojtas007 dzieki za wyczerpujaca odpowiedź. Nie posiadam zbyt duzej wiedzy na ten temat, wiec zaufam Tobie i przyznam ze masz racje . Musze sie jeszcze bardziej zglebic w to zagadnienie zeby nie miec juz zadnych watpliwosci


Pozdraiwam Dzieki za pomoc!
mariusz1996_96
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2009, o 15:22

Re: Jak szybko biega antylopa?

Post autor: mariusz1996_96 »

Gazela osiąga prędkość 70km/h
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość