Metoda VSEPR

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

Re: Metoda VSEPR

Post autor: bear663 »

eh eh czytam wlasnie wasze posty i ni rozumiem tego wszystkigo moglby mi ktos pomocgt:))


skad np wiemy ze w czasteczce BF3.NH3 wolna para elektronowa jest jest przy B i to on musi przylaczac te elektrony wolne
a co do oblicxania ksztslow czasteczek to skad wiemy ile ze ma taka ilosc wian sigma a tyle wolnych par elektronowych
(
drodzy forumowicze licze na wasza pomoc )
martp89
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2008, o 17:31

Re: Metoda VSEPR

Post autor: martp89 »

a tak a propos, to z tym NO2 to fakt ze niby ma byc hybrydyzacja sp, ale z metody przedstrawionej przez Anexa wynika lwpe=0,5 dla azotu, lp=2,5, ale to szczegół. wiem ze za lwpe, trzeba wstawić 0, no bo po narysowaniu zostaje pół pary=1 wolny elektron walencyjny, ale fakt jest faktem metoda nie zawsze skutkuje. no i konia z rzedem temu kto powie dlaczego na wikipedii jest ze NO2 ma hybrydyzacje sp3? a i jeszcze jak ktos moze wie jak to sie dzieje ,że taki azot nie osiaga oktetu.
ania10166
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2008, o 22:27

Re: Metoda VSEPR

Post autor: ania10166 »

proszę o pomoc :mam problem z tworzeniem się orbitali t1 t2 t3 t4 czy mógł by ktoś mi powiedzieć ile ich będzie i z czym się połonczą w SO2 CO3,2-! BARDZO PROSZE
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Metoda VSEPR

Post autor: mila1301 »

Hmmm. a co jeżeli chodzi o np. C2H4? Bo jakoś się waham.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Metoda VSEPR

Post autor: ulala »

ale mila1301, co dokladnie chcesz wiedziec?
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Metoda VSEPR

Post autor: mila1301 »

^ właściwie to już nic ] miałam pewną wątpliwość, ale już sobie poradziłam
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Metoda VSEPR

Post autor: adamantan »

Tlenek azotu (IV) jest przykładem związku w którego cząsteczce występuje 1 niesparowany elektron - dokładniej jest on zlokalizowany na atomie azotu. Zawsze kiedy liczba przestrzenna wychodzi ułamkowa należy podejrzewać właśnie rodnika. A zatem mamy sytuację gdzie są dwie pary wiążące wokół atomu azotu oraz dodatkowy niesparowany elektron który też się gdzieś musi podziać. Zajmuje on osobny orbital. Tak więc liczba przestrzenna wynosi 3hybrydyzacja sp2 a nie żadne zaokrąglanie w stylu 2,5 to równa się trzy. Metoda VSEPR to nie żadne prawo naukowe ani wyrocznia tylko metoda mająca w prosty sposób ułatwić określanie kształtu cząsteczek. Jest wiele przypadków związków za pomocą której to metody nie da się prawidłowo przewidzieć rzeczywistej struktury cząsteczki. Tym bardziej jeśli występują jakieś dodatkowe subtelne oddziaływania w cząsteczce. Inny przykład z tej serii to związek ClO2w ramach ćwiczeń zaproponujcie jego kształt - podpowiedź też jest wolnym rodnikiem. Atom azotu nie ma oktetu bo teoria oktetu też nie jest już żadnym prawem nauki ani wyrocznią. Jest wiele trwałych związków nie spełniających reguły oktetu. Stosuje się ją do tłumaczenia chemii na początkowych etapach edukacji i wtedy jak najbardziej spełnia swoją funkcję. Radzę poczytać o związkach hiperwalencyjnych. A rada na przyszłość jeśli już ktoś chce czytać Wikipedię niech to będzie Wikipedia anglojęzyczna tam są w miarę prawdziwe informacje a nie polska gdzie jest cała masa błędów.

Pozdrawiam
przyszły dr Chemii


Pozdrawiam
przyszły dr Chemii
erol
Posty: 1
Rejestracja: 3 paź 2009, o 13:16

Re: Metoda VSEPR

Post autor: erol »

witam
mam problem z CO32- nie wiem jak to narysować

n=2
m=0
Lwal=4+3*6+2=24
Lwpe=0.5*24-12=0
Lp=0+3+0=3

a i jeszcze jedno pytanie o co chodzi z tym Lpi do czego to służy ?
Kerad

Re: Metoda VSEPR

Post autor: Kerad »

Jak ma się ta metoda do obliczania np. CH (3 wiązania) CH
albo HCHO ? Ile w tym przypadku będzie wynosić n=?
Ania888
Posty: 34
Rejestracja: 8 paź 2008, o 17:06

Re: Metoda VSEPR

Post autor: Ania888 »

[quote="Anex"]OK


COCl2 n=3
Lwal=4+6+2*7=24
Lwpe=1/2 24-4*3=0
Lp=0+3=3-hybrydyzacja sp2- kształt trygonalny
Lpi=4-3=1


Czy moglby mi ktos wyjasnic dlaczego n w COCl2 wynosi 3, a nie 2? Help.
dddana
Posty: 10
Rejestracja: 19 mar 2010, o 15:03

Re: Metoda VSEPR

Post autor: dddana »

ponieważ musisz jeszcze do 2 chlorów dodać jeden tlen i wtedy n=3
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Metoda VSEPR

Post autor: Buniaaaa »

Witam.
Mam pewne wątpliwości, co do obliczenia Lp w kilku przypadkach:
- K2CrO4 - jest to niemożliwe, ponieważ chrom nie jest pierwiastkiem grupy głównej (?)
- CaCO3 - ile jest ligandów?
- HSO4- - podczas obliczania liczby wolnych par elektronowych, wychodzi: 1/2 * 32 - 4*4 - 1 (?), czy pominąć wodór wliczając go jako ligand z tlenem?
- KHSO4 - ile ligand? 4?

Z góry dziękuję za pomoc.
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Metoda VSEPR

Post autor: młody technik »

Jak obliczyć hybrydyzację SbBr62-, skoro Lwal=49?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości