ruchy układu pokarmowego

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
czamboniara1991
Posty: 2
Rejestracja: 7 cze 2008, o 14:05

ruchy układu pokarmowego

Post autor: czamboniara1991 »

Potrzebuję jak najwięcej linków i źródeł, informacji na temat ruchów w UP proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: Medycyna Lwów »

poszukaj w googlach: perystaltyka, ruchy wahadłowe, ruchy segmentowe.
W kontekście żołądka perystolika, która do ruchów nie należy, ale jest to ważne.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: skarabae »

Także poza fazą trawienną MMC- wędrujący kompleks motoryczny. U przeżuwaczy: skurcze mieszające i skurcze odbijania. Najlepsze źródło to będzie każdy podręcznik fizjologii zwierząt czy człowieka.
czamboniara1991
Posty: 2
Rejestracja: 7 cze 2008, o 14:05

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: czamboniara1991 »

powiedzcie czy dobrze:
a więc napiszę czym są ogólnie ruchy w UP, opiszę od początku - jamę ustną, że zęby pozwalają na rozdrabnianie, tak może byc na początek?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: Medycyna Lwów »

to sie zdecyduj o czym piszesz - czy o rucham w przewodzie pokarmowym czy o funkcjach jego poszczególnych części
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: skarabae »

A dlaczego by nie o całej motoryce przewodu pokarmowego w powiązaniu z jej funkcjami
Ja bym to widziała tak:

jama ustna, gardło, przełyk- przeżuwanie i połykanie
żołądek- skurcze umożliwiające przesuwanie, rozdrabnianie, mieszanie pokamu, MMC
jelito cienkie- perystaltyczne i segmentowe, MMC
jelito grube- perystaltyczne, mieszające, antyperystaltyczne, MMC

I nieco w tym kontekście napisać o peptydach regulacyjnych układu pokarmowego, komórkach Cajala, paru odruchach. Jeśli to cały układ to wypadałoby też chyba napisac np. o pęcherzyku żółciowym (zwieracz Oddiego). I oczywiście o enterycznym układzie nerwowym.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: Litawor »

Przepraszam, że piszę w starym temacie, ale akurat na niego trafiłem podczas szukania, a nie chciałem zakładać nowego. Chciałbym się dowiedzieć, jak działają mięśnie zwieraczy układu pokarmowego, chciażby przełyku. W podręczniku jest to niejasno napisane i nie jestem w końcu pewien, czy kiedy pokarm jest przepuszczany, to same mięśnie kurczą się czy rozszerzają (jak o tym myślę, to chyba zależałoby to od ich ułożenia). Ktoś wie?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: yeast »

Zwieracz przypomina w wygladzie pierscien, więc to chyba nasuwa mechanizm dzialania.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: ruchy układu pokarmowego

Post autor: Jakusz »

Zwieracz, to obręcz. Mięśnie działają na zasadzie skurczu doprowadzającego do skrócenia ich długości. Jeśli zmniejszymy obwód mięśni budujących zwieracz to zaciśnie się. Jeśli mięśnie powrócą do stanu poprzedniego zwiększy się obwód i nastąpi rozszerzenie (otwarcie) zwieracza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości