Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe ?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.

Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jądrowe ?

Tak
31
66%
Nie
12
26%
Nie mam zdania
4
9%
 
Liczba głosów: 47

Eko8
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2007, o 13:13

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Eko8 »

ja caly czas zostaje przy swoim chociaz troche mnie przekonalicie zapotrzebowanie na energie rosnie ale nam jeszcze tyle nie potrzeba lynxlynx!mam pytanie odnosnie tej literatury naukowej znasz jakies ciekawe propozycje Mimo wszystko zgadzam sie tu z Iwus:)
RastaEko
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2007, o 21:41

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: RastaEko »

zmieniłem nick poniewaz na vortalu młodego chemika tez jest eko osiem a nie chce sie pod nikogo podszywac za niewiedze sie płaci:)
Jynx

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Jynx »

Najlepsze rozwiązanie to elektrownie kominowe wykorzystujące konwekcje, im wyŻszy komin tym lepsza sprawność całego przecięwzięcia

To jest przyszłość, idealnie nad wodą co powoduje nawilŻanie powietrza I nie powoduje wpompowywanie kurzu do atmosfery (zapylenie).
Jucha-klucha
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2007, o 19:26

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Jucha-klucha »

zamiast budować elektrownie jądrowe polacy powinni zainwestować w hydroelektrownie jak będą budować w Polsce elektrownie atomowe to z czasem reaktory zrobią się stare i będzie zagrozenie wybuchem. pozatym w Polsce nie ma fachowców ani żadnych perespektyw.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: przyrodnik »

Jucha-klucha pisze:zamiast budować elektrownie jądrowe Polacy powinni zainwestować w hydroelektrownie
Uważasz, że elektrownie wodne są bezpieczne dla środowiska? Mam inne zdanie na ten temat.
Jucha-klucha pisze:to z czasem reaktory zrobią się stare i będzie zagrozenie wybuchem
Głupota. Reaktory budowane w Europie mają określony czas pracy. Po tym okresie zamyka się bloki (usuwa pręty paliwowe). Znasz jakiś przykład takiego wybuchu? Bo ja nie znam. Ciężko porównywać elektrownie atomowe do Czarnobyla (tam wybuch spowodowany był przeprowadzanymi testami przeciążeniowymi - celowo wyłączono systemy awaryjne, no i był to reaktor RBMK - takie budowali tylko w ZSRR).
Jucha-klucha pisze:pozatym w Polsce nie ma fachowców ani żadnych perespektyw
Wyszkolimy. Jest też współpraca międzynarodowa.
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: muppet »

W Polsce tak czy siak powstanie elektrownia jądrowa - bo musi powstać. Ja tez mam syndrom Czarnobyla i boje sie wszystkiego co jest zwiazane z energia jądrową, ale jezeli nie zaczniemy juz teraz myslec o wybudowaniu elektrowni jadrowej to za parenascie-paredziesiąt lat obudzimy sie z przysłowiowąreką w nocniku".
Bruchu
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2007, o 19:47

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Bruchu »

Witam

Wiele z rzeczy które tu przeczytalem jest prawda. Wiele nie. W kazdym razie jest to indywidualna opinia. czasem wiedza czasem przesady. wazne ze mamy problem ze znajomoscia tamatu energatyki jadrowej w spoleczenstwie.
Dowiedzcie sie wiecej na temat energetyki konwekcjonalnej (weglowej) a sami sie zorientujecie ze elektrownia jadrowa to koniecznosc. z roku na rok rosnie zapotrzebowanie na energie elektryczna a elektrowni nie przybywa.
Mozna powiedziecsa jeszcze zrodla odnawialne". Ale sami zobaczcie ile buduje sie w polsce elektrowni wiatrowych, wodnych czy ogniw slonecznych, nie wspominajac juz o mocach jakie osiaga sie zezrodel odnawialnych". w wiekszosci inwestycji tego typu koszty budowy znacznie przekraczaja zyski z 20 lat eksploatacji.
Energatyka jadrowa tez nie jest prosta sprawa. Bardzo duzym plusem jest czystosc energii, ale pozostaje kwestia skladowania wypalonego paliwa. Z tym paliwem nie jest tak jak tu ktos pisal -raz na 30 lat potrzeba 20 ton uranu". gdyby tak bylo to pewnie mielibysmy juz przynajmniej 3 elektrownie. Paliwo w rdzeniu wymieniane jest co roku lub czesciej ( w zaleznosci od typu reaktora). dokladniej czesc paliwa. ale mniejsza o to.

Glownym powodem dla ktorego spoleczenstwo jest przeciwne budowie elektrowni jadrowej w Polsce jest awaira reaktora w Czarnobylu. Powiem tyle. czarnobylski reaktor byl reaktorem typu RBMK. Reaktorow typu RBMK zbudowano na swiecie 2 (chodzi o identyczne jak Czarnobyl). Wszystkie w ZSSR. Mowi to samo za siebie. inne typy (technologie) radzieckich reaktorow sprzedawaly sie w swiecie znakomicie. to tez o czyms swiadczy. Reaktor ktory mialby powstac w ktoryms z czterech panstw (w tym w Polsce) jest reaktor HTGR (powstanie jego jest bardzo prawdopodobne). reaktory te charakteryzuja sie bardzo wysokim bezpieczenstwem. Osiaga sie z tego typu reaktorow duze moce. Dla przedstawienia poziomu bezpieczenstwa powiem ze w HTGR pastylka paliwowa wypala koszulke (w ktorej sie znajduje) w ok 1 godz. gdzie dla porownania w RBMK nastepuje to w ok 1-2 min. czyli mamy jakies 58-59 min wiecej na opanowanie reakcji niz w RBMK. Zalet HTGR jest duzo wiecej.
Na swiecie 57% reaktorow to reaktory typu PWR (Presure Water Reactor). Jednak ilosc mocy. technologia. i poziom bezpieczenstwa przemawia za tym by byl to HTGR.

Poniewaz nie posiadamy dostateznej ilosci kadry inzynierskiej ani zadnego dowsiadczenia jestem za tym by Polska przeznaczyla na budowe odpowiednia ilosc pieniedzy a sam reaktor powstal na Litwie, Lotwie lub Estonii. Wyszkolimy sobie tam kadre inzynierska i pozniej na zasadach partnerskich pomyslimy o budowie reaktora od podstaw w polsce.

Pozdrawiam
Jucha-klucha
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2007, o 19:26

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Jucha-klucha »

mimi wszystko uważam, że elektrownie atomowe nie powinny być budowane w Polsce, myśle, że powinno się wykorzystywać naturalną energie (np. wiatr) żeby pozyskiwać prąd
Celebe
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2006, o 08:47

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Celebe »

Z całym szacunkiem ale czy energia atomowa nie jest energią naturalną?Słońce i inne gwiazdy z niej korzystają a jakoś nie traktujemy tego za coś nienaturalne.Zresztą żeby dostarczyć takiej samej ilości energii z wiatraków co z elektrowni atomowej to potrzeba ich tysięcy.
hmmtt
Posty: 92
Rejestracja: 21 wrz 2006, o 17:08

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: hmmtt »

Kod: Zaznacz cały

wprost.pl/ar/?O=78771
Toksyczna ekologia
Jucha-klucha
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2007, o 19:26

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Jucha-klucha »

specjalnie wyciągnęłam moją starą książke od geografii ( z drugiej kl. gim. wydawnictwo Wiking) i wyczytałam, że elektrownie atomowe wykorzystują NIEODNAWIALNE żródła! stanowią też zagrożenie, cytat:(.) głównym argumentem przeciwników elektrowni jądrowych są obawy przed skażeniem i problemy z bezpiecznym składowaniem odpadów promieniotwórczych. Z tych powodów w niektórych krajach wyeliminowano lub zahamowano rozwój energetyki jądrowej. (.) Największe zagrożenie stanowią jednak reaktory o przestarzałej konstrukcji. Działają one m.in. w Bułgarii, Rosji, na Litwie, Ukrainie i Słowacji potwierdzone informacje z bardzo wiarygodnego żródła
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: muppet »

Tak Jucha-klucha - masz racje. Powaznym problemem zwiazanym z praca elektrowni jądrowych są odpady promieniotwórcze - i ludzie sie glowią co z nimi robic. Dopoki ktos kto sie na tym zna ( prof. fizyki) nie wytlumaczyl mi dlaczego el.atomowe sa tak wazne i przyszlosciowe a co wiecej - bezpieczne (nie mowie o tych przestarzalych w bylym ZSRR) , mialam takie samo zdanie jak ty - nie dla elektrowni jądrowych. Chociaz gdyby ktos dzis powiedzial - budujemy elektrownie jądrową koło Krakowa - to nie bylabym zadowolona. lekko mowiąc.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Czy w Polsce powinny być budowane elektrownie jĄdrowe?

Post autor: Dinobryon »

Z tego co wiem planowane jest rozwiązanie problemu energii na świecie przez powszechne zastosowanie syntezy termojądrowej wodoru i jego izotopów w jądra helu, czyli sztuczne przeprowadzanie podobnych reakcji jakie panują na słońcu, jednak nawet takie cudo nie spowoduje że zostaną zaprzestane wykopy naturalnych surowców. z czegoś trzeba robić leki, kosmetyki,materiały budowlane czy tworzywa sztuczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość