XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
truskaweczkaaa
Posty: 393
Rejestracja: 19 paź 2010, o 15:33

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: truskaweczkaaa »

A były do tego w zeszłym roku odwołania ?
Ozeret
Posty: 33
Rejestracja: 12 cze 2011, o 22:49

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Ozeret »

kacper8683 pisze:Witam. Czy na etapie ustnym obecni są nauczyciele
Pozwolę sobie odpowiedzieć na pominięte pytanie kolegi. Otóż nauczyciele obecni są co najwyżej przed drzwiami sali, w której odbywa się etap ustny (zwykle spisują pytania od uczniów, którzy wychodząP W sali gdzie wszystko się odbywa znajdują się tylko członkowie komisji i uczniowie. Z tego co pamiętam (mam nadzieję, że nie wymyślam) w każdej komisji jest jeden nauczyciel licealny, który czuwa nad tym aby pytania nie przekroczyły stosownych granic trudności. Co do pytań, to trochę zależy od komisji. Ogólnie wygląda to w ten sposób, że uczestnik dostaje jakieś materiały (np. zdjęcia, schematy, okaz jakiegoś organizmu) i do tego 2-3 zapisane pytania dotyczące bezpośrednio albo pośrednio otrzymanych materiałów (np. opisz co/jakie zjawisko zostało przedstawione na schemacie, podaj nazwę i systematykę otrzymanego gatunku (to przy komisji 3)). W przypadku tych genów homeotycznych przypuszczam, że zestaw mógł wyglądać następująco: zdjęcie muszki owocówki z nogami zamiast czułek (albo jakimiś innymi zmianami wynikającymi z mutacji genów homeotycznych) i do tego pytania np. co przedstawia dane zdjęcie, czego wynikiem może być takie zniekształcenie organizmu, abo wprost co to są geny homeotyczne i jaką funkcję pełnią. Po otrzymaniu zestawu pytań jest czas (5-10 min, zależnie czy i jak długo przeciągnie się odpowiedź osoby przed nami), na przygotowanie wypowiedzi. Dostępny jest jakiś długopis (chociaż ten lepiej mieć swój na wszelki wypadek) i kartkę papieru. Sporządzone notatki możemy swobodnie wykorzystywać podczas rozmowy z komisją. Sama odpowiedź trwa chyba tak z 15 min (trudno ocenić czas jak się odpowiada, a nie pamiętam odgórnych ustaleń). Zwykle i tak się wszystko przedłuża i raczej czasem bym się nie przejmował tylko tym czy zdołamy go jakoś sensownie wykorzystać) Generalnie gdy już podejdziemy do komisji czytamy komisji jakie pytania otrzymaliśmy (albo je po prosu przekazujemy), a następnie przechodzimy do naszego wywodu, posługując się otrzymanymi materiałami. Nasza odpowiedź nie kończy się jednak tylko na odpowiedzi na zapisane pytania, ale zwykle jeden z członków komisji zadaje pytania dodatkowe, w zależności jak nam idzie wypowiedź może to nastąpić wcześniej, albo później i dotyczyć tego co przed chwilą mówiliśmy, albo innego zagadnienia z tym związanego. Zwykle rozmowę prowadzi jeden z członków, ale później mogą paść pytania również od innych. Pytania dodatkowe zwykle wiążą się z tematem, ale warto szerzej przygotowywać swoją wypowiedź. Np. otrzymawszy zestaw z pytaniem o auksyny, możemy być zapytani o wszystkie hormony roślinne, ich zastosowanie praktyczne itp. albo przy tych genach homeotycznych wcale nie zaskoczyło by mnie pytanie o to dlaczego akurat na muszkach bada się te geny i efekty ich mutacji (czyli co nieco o organizmach modelowych). Uczestnik, który wyjdzie później przed salę, zapytany przez kilku nauczycieli i kolegów/koleżanki czasem mówi dość szczegółowo, a czasem po prostu rzuca hasło, że pytali go o geny homeotyczne i stąd dość ogólnikowy charakter tych spisywanych zagadnień. Zwykle wypowiedź ma charakter od ogółu do szczegółu, czyli otrzymujemy bardziej ogólne pytanie na kartce, a przy komisji zostajemy dopytani ewentualnie o inne aspekty zagadnienia. O co nas zapytają też zależy w pewnym stopniu o czym i jak opowiadamy. Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że udzieliłem w miarę jasnej odpowiedzi)
kacper8683
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2012, o 22:54

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: kacper8683 »

Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź. Rozwiałeś moje wątpliwości)
Awatar użytkownika
PawelPS
Posty: 123
Rejestracja: 3 lis 2011, o 12:56

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: PawelPS »

Ciekawe, czy też są zaplanowane jakieś warsztaty dla pierwszej 10-tki, która się nie dostanie do ustnego. I jakie wykłady będą w trakcie sesji naukowej, bo na stronie żadnej informacji jeszcze nie ma.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

PawelPS, ja byłam na warsztatach z biochemii. robiliśmy test ELISA i coś tam jeszcze pamiętam, ale już nie wiem, co to było, coś na antygeny. Myślę, że w tym roku też coś będzie. W zeszłym roku udział w warsztatach mogło brać 16 osób pod kreską, ale część rezygnowała, wracała do domu czy w ogóle nie wiedziała, że jest taka opcja, a nie byl o ich na ogłoszeniu tej informacji, więc praktycznie zgłaszali się chętni bez względu na wynik
wykłady są różne, ale zawsze jest jeden dotyczący porad dla nauczycieli, jeżeli chodzi o pisanie pracy na OB. pamiętam że w zeszłym roku był wykład o monarsze wędrownym, mam z tym zabawne skojarzenia na wykłady i tak wiele osób nie chodzi, bo często są związane z tematem konkretnym np określonym gatunkiem czy coś, a ludzie wolą pozwiedzać pizzerie albo przejść się po wawce. Wam współczuję pogody, bo my w zeszłym roku to na krótkich rękawkach
Awatar użytkownika
PawelPS
Posty: 123
Rejestracja: 3 lis 2011, o 12:56

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: PawelPS »

Tak, chciałbym taką pogodę jak w zeszłym roku. W tym roku się +- 10 stopni i deszcz zapowiada
Awatar użytkownika
Quasimodo
Posty: 28
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 16:06

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Quasimodo »

Błagam was, powiedzcie mi, że te pytania otwarte, to jakieś jaja, bo jak ja o tym usłyszę, to już się demotywuję do wszystkiego i załamka totalna.
Awatar użytkownika
PawelPS
Posty: 123
Rejestracja: 3 lis 2011, o 12:56

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: PawelPS »

Quasimodo, mówisz o tych, co mają być od przyszłego roku?
Awatar użytkownika
Quasimodo
Posty: 28
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 16:06

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Quasimodo »

Tak, czyli jednak mają być? -,-
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Ollie »

Ponoć tak, ale na oficjalne info trzeba czekać do czasu opublikowania nowego regulaminu, ale i tak jak to dokładnie będzie wyglądać to będzie wiadomo dopiero za rok :-P

Awatar użytkownika
Quasimodo
Posty: 28
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 16:06

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Quasimodo »

Oby nie, po cholerę im ten sam bajzel, co na maturach?!
Zazdroszczę Wam tego, iż w tym roku macie/mieliście Olimpiadę.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Jane Doe »

co do otwartych przynajmniej wyeliminuje to sprytnych farciarzy, którzy dostali się na OB, bo zrobili kilka testów, powtórzyli najważniejsze pierdoły i im się zwyczajnie udało.
















np mi.



PS ale oczywiście znam ten ból, gdy bardziej oceniają charakter pisma i pytania otwarte będą na pewno nieobiektywnie oceniane. nie żeby w złej wierze, ale tak już jest i tyle. w każdym razie to da więcej roboty komisji.


PS 2 oczywiście żartowałam z tym moim dostaniem się dużo się uczyłam.
Awatar użytkownika
Quasimodo
Posty: 28
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 16:06

Re: XLII Olimpiada Biologiczna (2012/2013) - etap centralny

Post autor: Quasimodo »

Ty masz notatki do sprzedania i korzystałaś z 30 pozycji, więc śmiem wątpić, byś powtórzyła tylko najważniejsze pierdoły Jane Doe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość