Insulina

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Tibby
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 18:55

Insulina

Post autor: Tibby »

Hej, pomógłby mi ktoś? Dlaczego izolujemy z komórki trzustki mRNA a nie od razu DNA gdy produkujemy insulinę?
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Insulina

Post autor: lafoniz »

Osobiście radziłbym przeczytać jakiś fragment dotyczący powstawania mRNA z DNA u eukariontów oraz prokariontów, a następnie już na pewno byś wiedział o co chodzi z tym pytaniem. Jednak wracając do pytania, dzieję się tak, ponieważ maszyneria produkcji mRNA u obu domen bardzo się różnią, najważniejszą różnica jest fakt, że u eukariontów dochodzi do procesu zwanego splicingiem podczas, którego zostają usunięte introny (części niekodujące), a pozostają egzony. W przypadku prokariontów taki proces nie następuję, tak więc izolacja DNA z komórki trzustki do komórki bakteryjnej (w której się zazwyczaj ta insulinę produkuję, np. E. Coli) prowadzi do powstania błędnego produktu, który nie ma racji bytu. Można to obejść izolując mRNA, który jest gotową informacją do translacji.
Tibby
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 18:55

Re: Insulina

Post autor: Tibby »

dziękuję bardzo!
To było zadanie domowe z biologii, a ja nie byłam pewna odpowiedzi i w necie nie mogłam nic znaleźć.
Jeszcze raz, wielkie dzięki!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości