Robaki w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.1

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robaki w domu

Post autor: WojtekB »

Beata M pisze:załączam zdjęcia,najlepsze jakie udało mi się zrobic,mam kiepski sprzęt
Jakoś zdjęcia nie widzę ale według mnie nie potrzebne, bo super opisałaś tego owada
Beata M pisze:Robale są latające,wyglądają jak małe chrząszcze,kolor brązowy.Uaktywniają się wieczorem,wydaje mi się,że ciągną do światła,łażą też po ekranie telewizora.Dziwna rzecz,że nie znalazłam ich w ogóle w szafce z mąką i kaszami-tam po prostu ich nie ma,chociaż znalazłam ich pełno w torbie z suchym chlebem.Masowo siadają na firankach,zwłaszcza wieczorem.Skąd to paskudztwo mogło się wziąc?
Według mnie, z Twojego opisu wynika, że to jest żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)
Wikipedia pisze: Pokarm
Najczęściej odżywia się suchą żywnością gromadzoną przez człowieka. Można go znaleźć w suchym pieczywie, herbacie, przyprawach, ziołach, suszonych grzybach i owocach. Żeruje także na zbiorach bibliotecznych (szkodnik książek) oraz lekach - ang. nazwa żywiaka tożuk apteczny".
W tym wypadku należy usunąć suchy chleby, gdyż może dojść do dalszej ekspansji żywiaka.
Beata M
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2009, o 18:41

Re: Robaki w domu

Post autor: Beata M »

Wojtas,bardzo dziękuję za pomoc,to dokładnie ten paskud:)
No,zdjęc też coś nie widzę,dodawałam jakieś załączniki w trakcie pisania tego tematu,ale coś nie wyszło:) Tak czy siak,to bez wątpienia żywiak.Chleb już dawno wyrzuciłam.Czyli mogę liczyc na to,że robaki same się wyniosą,czy może jeszcze użyc jakiejś chemii,żeby się ich pozbyc ostatecznie?
Pozdrawiam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robaki w domu

Post autor: WojtekB »

Beata M pisze:Chleb już dawno wyrzuciłam.Czyli mogę liczyc na to,że robaki same się wyniosą,czy może jeszcze użyc jakiejś chemii,żeby się ich pozbyc ostatecznie?
Według mnie jeżeli żywiak nie pojawił się w innych produktach to nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych.
krios
Posty: 1
Rejestracja: 3 sie 2009, o 21:28

Re: Robaki w domu

Post autor: krios »

Ów stegobium paniceum zaatakowały i u mnie jakieś 3-4 miesiące temu. Znalazłem siedlisko w przyprawach. Wyrzuciłem wszystko w czym mogłyby się znajdować i od tego czasu systematycznie co drugi dzień przeglądam większość produktów spożywczych. Niestety nie udało mi się ich wytępić. Dzień w dzień zabijam po kilka sztuk. Znajduje je latające wszędzie od kuchni po łazienkę. Tu pojawia się moje pytanie. Czy jest na TO jakaś chemia?

[ Dodano: |17 Sie 2009|, o 23:01 ]
Nikt nie jest w stanie polecic jakiegos preparatu
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robaki w domu

Post autor: WojtekB »

krios pisze:Nikt nie jest w stanie polecic jakiegos preparatu
Na tym forum chyba nie znajdziesz osób, które by były miłośnikami tego typu środków
Osobiście bym polecił lepy przeciwko szkodnikom, które są dość skuteczne na owady o skrytym trybie życia, ale nic innego konkretnego nie doradzę.
sueno
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2010, o 21:39

Co to jest za robal?

Post autor: sueno »

Witam

Czy ktos moze wie co to za robale? Maja okolo pol milimetra, sa jasnobrazowe. Pojawily sie okolo wrzesnia i pomimo usuwania sa ciagle. Chowaja sie za listwa podlogowa przy gniazdkach pod plastkiem. Szybko kraza po scianach zwlaszcza w naroznikach.

Z gory dziekuje
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu

Post autor: WojtekB »

Podobny problem już pojawił się w tych tematach: Jak się pozbyć (owady w domu)? i Robaczki na ścianie i w łazience.
olkaaaaa1991
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2010, o 13:44

Re: Co to jest za robal?

Post autor: olkaaaaa1991 »

TO OCZYWISCIE PIER**** PLUSKWY -.-
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to jest za robal?

Post autor: WojtekB »

olkaa1991 po Twojej wypowiedzi i tym temacie Problem z ugryzieniami sądzę, że ten specjalista jest . mhhh nie napiszę, bo nie wypada jeżeli pomylił o taką pluskwę:
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

killbycall.de/?attachment_id=80
Bettwanze (Cimex lectularius)
Z psotnikiem, którego zdjęcia widać wyżej albo poniżej w powiększeniu jakiś Psocoptera:
2.jpg

Kod: Zaznacz cały

entoplp.okstate.edu/labs/go/psocid/L_reti.html
Lepinotus reticulatus Enderlein (Psocoptera: Trogiidae)

I się nie dziwię czemu na ciele nie znajdujesz ugryzień pluskiew, bo psotniki (inaczej gryzki, ale nie gryzą ludzi ) mają inne upodobania niż ludzka krew. Zrozumiał bym gdyby ów ten specjalista powiedział, że to wsza - gdzieś spotkałem się z potoczną nazwą wsza spożywcza, a ze względu, że psotnik spotykany jest również w zawilgoconych zbiorach bibliotecznych z angielskiego nazywany jest book louse, czyli wszą książkową.

Tak swoją drogą poczytaj wrzucone w poprzednim poście przeze mnie linki

Najczęściej powodem pojawienia się gryzków w mieszkaniu jest duża wilgotność powietrza. Więcej do poszukania w internecie na innych forach i portalach
elmud
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2010, o 20:03

Re: Co to jest za robal?

Post autor: elmud »

a jak pozbyc sie takich gryzków
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] jak sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: WojtekB »

elmud pisze:a jak pozbyc sie takich gryzków
Odpowiedź znajdziesz w linkach wrzuconych wyżej przeze mnie oraz tu: ja sie pozbyć (owady w domu).
dex pisze:Z wyszukiwania w Googlach (Images) słowa: Liposcelidae wyrzuca jako wynik troszkę więcej aktów tego żyjątka.

Pozostaje więc pytanie jak z tym walczyć?

Z tego co znalazłem w sieci:
1. Suszyć i wietrzyć pomieszczenie.
2. Uniemożliwić dostęp do pokarmu t.j cukier, mąka, kasze, ryż itp trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach

Jedna samiczka tego gryzka potrafi zlozyc do 200 jajeczek, wiec te zabiegi powinny trwać na tyle długo by nowo wyklute gryzki tez zabić.

Mogą się przenosić razem z człowiekiem ukryte np jako żywe w ubraniu lub jako jajeczka.
Wiec przeprowadzając się do nowego mieszkania nie należy raczej zabierać starych rzeczy, ewentualnie je porządnie przejżeć.
Po angielsku nazywają to Book Lice , chyba dlatego ze lubi w książkach także siedzieć.
Czemu? zapewne dlatego że ma co jeść ( celuloza) zresztą je wszystko, szczególnie okruszki zbierające się na krawędziach pułek (chyba dlatego łazi pod ścianami)

Kod: Zaznacz cały

forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=2131
Xakiz
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:16

Co to za robak?!

Post autor: Xakiz »

Witam,
Ostatnio zdajduje u siebie w mieszkaniu robaki - na poczatku myslalem ze to dwa rozne gatunki, az trafilem na to forum i zrozumialem ze to osobniki dorosle i ich larwy. Przeczytalem troche postow i musze powiedziec, ze dorosle wygladaja jak tenebrio-molitor ale czulki maja takie jak attagenus-pellio, czyli z wieksza koncowka. Na poczatku myslalem wlasnie ze to te drugie ale ogladalem pod lupa - nie posiadaja zadnych kropek i nie sa takie pekate". Natomiast larwy nie wygladaja jak tenebrio-molitor - nie wygladaja na gladkie, sa pokryte jakby wloskami, ktore stercza na boki. Niestety nie moge wkleic zdjecia bo kilka dni temu moj aparat zostal zniszczony
Prosze o pomoc w identyfikacji.

Dorosle spotykalem na dywanie w nieruszanych miejscach, w talerzach z resztkami jedzenia, oraz wychodzace spod paneli podlogowych. Larwy widzialem tylko wychodzace spod podlogi.
Xakiz
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:16

Re: Co to za robak?!

Post autor: Xakiz »

Zlapalem tez kilka doroslych i jedna larwe i trzymam je w szklance z pestka po nektarynce. Dwa dni pozniej zajrzalem do szklanki i zauwazylem, ze jest tam kilka malutkich, pozywiajacych sie w szczelinach pestki! znalazlem tez cos jak mikroskopijne skorki, zupelnie jakby zrzucaly skore jak weze!
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości