zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
dingbat
Posty: 226
Rejestracja: 17 maja 2008, o 09:14

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: dingbat »

na pewno można pokładać w tym jakąś nadzieję. ja np. mam nadzieję, że żaden szalony naukowiec nie będzie próbował wyhodować łaciatego Homo sapiens.


a Kościół burzy się, bo burzyć się musi. niewielu etyków, duchownych ma biologiczne pojęcie na temat znaczenia tych badań. od wieków światopogląd pozostaje niemalże bez zmian, a zapomina się, że świat w miejscu nie stoi. ale ja ich za to nie winię.
Kościół trwa w swych przekonaniach, wartościach 2000 lat. marnotrawstwem byłoby to zaprzepaścić od tak.
a świat nauki? ledwo 50 lat temu poznał strukturę DNA, a dziś "takie rzeczy"?! )
Kościół zwyczajnie nie nadąża.
konturek

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: konturek »

Zdaję sobie sprawę, że takie eksperymenty i badania mogą się znacznie przyczynić do rozwoju medycyny i nauki, ale jakoś taki pomysł nie podoba mi się. Może dlatego, że to jakby sprzeczne z nauką Kościoła i praw natury? Nie wiem. Jakoś nie przekonuje mnie to. Ludzie to ludzie. Zwierzęta to zwierzęta. I niech tak zostanie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: Savok »

Po pierwsze to co ma kosciol do praw natury? Jakos nie zauwazylem, zeby ci pierwsi mieli wiele wspolnego z natura i tym, co jest czlowiekowi potrzebne, ale to inny temat.

Po drugie, nikt nie probuje hodowac krzyzowek miedzygatunkowych, wiec ludzie dalej pozostaja ludzmi, pomimo tego, ze sa takimi samymi zwierzetami jak kazde inne. Nie widze powodu do roztrzasania dylematow moralnych nad czyms, co ich nie powoduje. Jest to wylacznie kolejny model doswiadczalny, ktory jest o wiele prostrzy w prowadzeniu niz model czystoludzki.
konturek

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: konturek »

Ja nie twierdzę, że Kościół ma coś do praw natury, ale i to i to sprzeciwia się tworzeniu zarodków ludzko-zwierzęcych.
I wg mnie zarówno problemem, jak i bardzo dziwną sprawą jest to, żeby np. ludzką komórkę jajową zapładniać plemnikiem psa czy kota czy czegoś tam jeszcze. To jest wbrew naturze. I wbrew nauce Kościoła też.
I jeszcze jedno. Uważam, że samo tworzenie takich gatunków jest conajmniejdziwne". Nie mówiąc już o hodowli, która byłaby pogwałceniem wszystkich wartości moralnych na świecie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: Savok »

Popierwsze podczas tworzenia hybryd nie ma momentu zaplodnienia, tylko
zielony666 pisze:Uważam, że samo tworzenie takich gatunków jest conajmniejdziwne".
Nikt nie tworzy nowych gatunkow. Tu chodzi o uzyskanie wylacznie zarodka, ktory jest hybryda przez pewien czas. Pozniej dodatkowy material genetyczny jest usowany. Zarodek jest tylko reaktorem dla dalszych prcesow. Nie jest to gatunek ani organizm. Nie ulega rozwojowi do formy dojzalej i nie jest zdolny do przetrwania poza warunkami sztucznymi.

Za to kosciol powinien zostac deportowany z dziedzin biologicznych i to jak najdalej. Jak slysze, ze pojde do piekla za wszystkie mutanty, ktore w zyciu skonstruowalem to nie wiem czy mam sie smiac czy plakac nad nimi. Niech sie kosciol zajmie sprawami wiary, a biologie i medycyne zostawi naukowcom.

Kosciol zgodny z natura rowniez nie jest, bo skoro sensem zycia czlowieka jest rozmnazac sie, to ksieza chyba powinni stanowic przyklad?
konturek

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: konturek »

Oczywiście z biologicznego punktu widzenia masz całkowitą rację. A co do Kościoła, to wiesz, mają swoje prawa od kilku tysięcy lat i przestrzegają ich nie mając świadomości jakie przydatne mogą być badania nad takimi hybrydami. Ale taka już jego rola. A co do rozmnażania się księży - w niektórych krajach i wyznaniach nie ma celibatu, więc księża spokojnie mogą realizować się w przekazywaniu swoich genów. Z religijnego punktu widzenia sensem życia jest też naśladowanie Boga, co akurat księżom wychodzi znakomicie w przeciwieństwie do innych ludzi. Każdy niech robi to co umie najlepiej.
Nie chcę się z Tobą kłócić, w końcu nie mam odpowiedniej wiedzy aby dyskutować na ten temat z biologicznego punktu widzenia z osobą taką jak Ty. Ale i tak te krzyżówki nie bardzo mnie przekonują. I niech tak zostanie. Pozdro.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: dragonka »

We mnie też budzi wewenętrzny sprzeciw. Dobrze, może mogę zaakceptować argumenty, że nie jest to praca na ludzkim zarodku, ani tworzenie nowych gatunków, ale zastanawiam się jaki będzie następny krok.
Celibat ma swoje podstawy i nie istnieje bynajmniej po to, żeby udziwnić Kościół i oddalić go od spraw ludzkich. A jeśli chodzi o świadomość naukową to to też nie jest tak, że Kościół niczego nie rozumie. Stoi przy pewnych zasadach, żebyśmy za bardzo nie przywykli do złych rzeczy. Świat idzie do przodu, ale w sumie nie wiadomo czy w dobrym czy w złym kierunku. Są i dobre i złe strony postępu. Nobel gdy wynalazł dynamit też nie zastanawiał się nad złymi konsekwencjami jego wprowadzenia. Próbuję przez to powiedzieć, że powinniśmy wcześniej zastanowić się nad ewentualnymi skutkami swoich działań i brakiem zahamowań przyszłych pokoleń. Bo jak będziemy zostawiać za sobą wszystkie podstawowe zasady moralne to może się to własnie tak skończyć.
Chciałabym studiować i rozwijać swoją wiedzę i umiejętności własnie w dziedzinie biotechnoogii, ale boję się właśnie tego typu dylematów. Dlatego cały czas się waham.
W sumie interesuje mnie jeszcze jedno- co dzieje się z tymi zarodkami w późniejszej fazie badań, co by się stało gdyby je pozostawić nie ruszając?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: yeast »

zielony666 pisze:Z religijnego punktu widzenia sensem życia jest też naśladowanie Boga, co akurat księżom wychodzi znakomicie w przeciwieństwie do innych ludzi.
Ciekawa teza.

[ Dodano: Wto Cze 24, 2008 13:55 ]
dragonka pisze:Celibat ma swoje podstawy
Owszem, głównie materialneP.

[ Dodano: Wto Cze 24, 2008 13:56 ]
dragonka pisze:W sumie interesuje mnie jeszcze jedno- co dzieje się z tymi zarodkami w późniejszej fazie badań, co by się stało gdyby je pozostawić nie ruszając?
Obumrą.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2008, o 14:58 przez yeast, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebastian
Posty: 18
Rejestracja: 28 lis 2007, o 13:59

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: Sebastian »

yeast pisze:
[ Dodano: Wto Cze 24, 2008 13:56 ]
dragonka pisze:W sumie interesuje mnie jeszcze jedno- co dzieje się z tymi zarodkami w późniejszej fazie badań, co by się stało gdyby je pozostawić nie ruszając?
Obumrą.
a czy jest możliwa krzyżówka człowieka z szympansa z którym mamy bardzo podobne DNA, jak to ma miejsce w przypadku zebro-konia czy tygryso-lwa itp. ?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: yeast »

Nikt tego nie próbował więc nie wiadomo.
Sebastian
Posty: 18
Rejestracja: 28 lis 2007, o 13:59

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: Sebastian »

yeast pisze:Nikt tego nie próbował więc nie wiadomo.
jakoś w to wątpię żeby nikt tego nie próbował(tylko nie można znaleźć informacji na ten temat) ciekawy jestem co za mutant by powstał
Elessar
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2008, o 17:51

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: Elessar »

heh ja ide na biotechnologie, a właśnie takie rzeczy mnie najbardziej ciekawią. To jest to robić takie genetyczne cuda że fizjologom się nie śniło. Powinni znieść wszystkie ograniczenia i puścić nauke wodzom fantazji Strach pomyśleć co będzie za 30 lat. Ale ciekawość jeszcze większa
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: zgoda na tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych w UK

Post autor: _Marcin_ »

Sebastian pisze:jakoś w to wątpię żeby nikt tego nie próbował
Nie jestem pewny czy to jest prawdą ale chyba jakiś Iwanow czy Iwanowski (jakoś tak)
zapładniał szympansice ludzką spermą.Ale nic się nie urodziło ku wielkiemu rozczarowaniu
badacza z CCCP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość