Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
wantuła
Posty: 67
Rejestracja: 15 sie 2010, o 14:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: wantuła »

Potrzebny mi schemat pracy badawczej, taki plan, konspekt. Informacje co ma być na poszczególnych stronach i w jakiej ilości. Obserwacje już prawie zakończone, efekt inny niż się spodziewałem, ale poszło dobrze.
Może ktoś wrzucić ten schemat?
sotiwj
Posty: 141
Rejestracja: 14 lip 2009, o 10:57

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: sotiwj »

wantula pisze:Potrzebny mi schemat pracy badawczej, taki plan, konspekt. Informacje co ma być na poszczególnych stronach i w jakiej ilości. Obserwacje już prawie zakończone, efekt inny niż się spodziewałem, ale poszło dobrze.
Może ktoś wrzucić ten schemat?
Oczywiście, jest tutaj wraz z opisem
montra pisze:Pierwszy raz przygotowuję się do OB i wymyśliłam taki temat.tzn można go jeszcze sprecyzować:
"Wpływ niektórych składników smogu (tlenków: siarki(IV), azotu i węgla) na rozwój młodej brzozy"
Co o tym myślicie? Gorzej z tym, jak wpakować te tlenki na poszczególne drzewka.Bo chodzi mi o to żeby wykryć który najgorzej wpływa na drzewko.
No nie wiem jeśli chcesz pakować te tlenki na drzewa to odpuść, bo to im szkodzi więc jest wg mnie niezgodne z regulaminem. Po za tym, ich wpływ może być szkodliwy dla otoczenia. Jak dla mnie - temat do zmiany, ale oczywiście zapytaj jeszcze opiekuna, on ma w tym temacie większe doświadczenie.
Awatar użytkownika
boardslides
Posty: 114
Rejestracja: 18 maja 2010, o 18:46

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: boardslides »

Witam was. Mam 15 lat , w tym roku kończę gimnazjum i chcę w tym roku iść na olimpiade biologiczną. Z biologi mam zawsze 5 na koniec ale jest to efektem nauki ( ciagle stercze przy ksiazkach) czy ktos mi powie czy to duzo nauki , jakie sa procedury kiedy sa podawane tematy itp ?Moze zalozmy temat olimpiada biol.2010/11
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: lith »

boardslides, ale juz skończyłeś/aś gimnazjum i już w licealnej chcesz startować, czy w gimnazjalnej? Bo jak w gimnazjalnej to różnie ona przebiega w różnych województwach. i ogólnie nie ten temat
Tessy
Posty: 39
Rejestracja: 10 mar 2010, o 19:30

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Tessy »

Chciałabym się doradzić czy taki temat ma przyszłość : Porównanie przebarwień liści różnych gatunków drzew jesienią". Formuła jest robocza, ale ogólnie chodziłoby o zebranie liści różnych gatunków drzew i porównanie ich kolorów oraz zawartych w nich barwników.

Mam parę pytań do bardziej doświadczonych:
1) Czy za pomocą chromatografii bibułowej można określić proponcjonalną ilość danego barwnika w liściu?
2) Czy ta chromatografia ma sens w odniesieniu do już przebarwionych jesiennych liści?
3) Czy jest to w praktyce możliwe, aby przeprowadzić tę chromatografię w domu?

Chciałabym oddać pracę do XXXX OB, więc nie wiem czy uda mi się to przeprowadzić czasowo, ale za każdą podpowiedź będę ogromnie wdzięczna
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malgosi35 »

Tessy,

Weż pod uwagę że wybarwienie liści jest zmienne wczasie.
Jak przypomnisz się jutro to prześlę ci metodykę i sama ocenisz czy dasz radę zrobić.
Tessy
Posty: 39
Rejestracja: 10 mar 2010, o 19:30

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Tessy »

malgosi35,
Bardzo dziękuję za odpowiedź Byłabym bardzo wdzięczna za wysłanie tej metodyki

Co do zmany w czasie, to właśnie chciałabym porównać, w jakim stopniu liście danych gatunków drzew przebarwiają się w danym czasie. Na porównanie tego do liści w lecie już niestety za późno, a teraz starczy mi czasu pewnie na tylko jedno badanie".

Jeszcze raz dzięki i będę bdzo wdzięczna za dalsze podpowiedzi:)
karikineza
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2010, o 15:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: karikineza »

Co należy ująć w materiałach i metodach o terenie badań, jeżeli prowadzone były obserwacje? Proszę o możliwie szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
susie
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2010, o 12:34

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: susie »

Cześć wszystkim:)
Chciałabym wziąć udział w OB i mam już nawet temat wpływ zakwaszania podłoża na wzrost i rzwój rzeżuch łąkowej ale kompletnie nie wiem jak do tego się zabrać, nawet nie wiem jak to ma wyglądać i co w tej pracy miałoby się zawrzeć czy mógłby mnie ktoś oświecić?
karikineza
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2010, o 15:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: karikineza »

Chcę zacytować pracę magisterską i licencjatką w mojej pracy. Jak to zapisać w bibliografii? Proszę o wskazówki
karikineza
Posty: 46
Rejestracja: 10 mar 2010, o 15:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: karikineza »

Chodzi o to, jakie dane naneleży zamieśćić
majkaaa93
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: majkaaa93 »

witam, przygotowuje prace na OB. moj temat to wpływ promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego na kiełkowanie kukurydzy.
chciałabym się dowiedzieć czy macie jakieś wieści na temat czasu naświetlania roślin aby wpłynąć na ich rozwój. moge zdradzić tyle że lampy mam dostępne w szkole i choodzi tu konkretnie o naswietlanie nasion (jednorazowo, czy jakas konkretna ilosc sesji).
lilka22
Posty: 14
Rejestracja: 25 cze 2010, o 19:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: lilka22 »

Robię pracę o wpływie roztworu z moczarki kanadyjskiej na wzrost owsa. Czy mógłby mi ktoś może doradzić w jakich książkach mogłabym znaleźć coś na podobny temat, albo jakieś artykuły?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości