Bakterie

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Bakterie

Post autor: arti »

W Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN bada się bakterię, która jest w stanie spożywać produkty ropopochodne. Bakterie wykryto w osadach dennych rzeki Wezery w Niemczech. Po rzece pływają tankowce, zanieczyszczając jej wody. Ekologia na tym cierpi, ale bakteriom to służy, bo mają dużo pokarmu. Każdy, kto korzysta z auta, wie, że co pewien czas musi odwiedzić stację benzynową, aby zatankować pojazd. Zapach, jaki towarzyszy tej czynności, niestety do miłych nie należy. Bakteriom to jednak nie przeszkadza. Im intensywniej pachnie, tym lepiej. Znaczy to, że jest duży zapas produktów ropopochodnych, pokarmu, który tak bardzo im smakuje. Doskonale na nim rosną i wytwarzają dodatkowo enzym o obiecujących aplikacjach. Przy użyciu tego enzymu produkowany jest związek, który po oczyszczeniu może posłużyć jako cegiełka w produkcji nowych leków.

Jedynym problemem jest zmuszenie bakterii do „seryjnej” produkcji enzymu. W czasie „zjadania” zanieczyszczeń, do czego już używa się bakterii, zaczyna gwałtownie spadać poziom tlenu. Kiedy jego zapasy się skończą, bakterie tracą apetyt. I tu pojawia się pomysł na stworzenie „kuzynów” tych bakterii, ale takich, którym środowisko beztlenowe będzie bardzo służyć.

Inżynieria genetyczna pomaga w tworzeniu bakterii chętnych do zjadania trucizn w środowisku beztlenowym. Dzięki niej pojawia się szansa na zmuszenie bakterii do produkcji na masową skalę enzymu, który, włączony do syntezy farmaceutycznej, może przynieść produkt w postaci zupełnie nowego leku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość