Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: WojtekB »

Jakie najczęściej pytania można spotkać na maturze z biologi Chodzi mi tu o jakąś grupę pytań lub o pytania z danego działu.
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: lung »

Przegladnij sobie arkusze
Takie wlasnie pytania jak tam mozna spotkac, no i tez inne, ale glownie o tej tematyce
Anea
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2007, o 15:59

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Anea »

ja mam wrażenie, że w arkuszach często powtarzają się pytania dotyczące podziałów komókowych. rozpoznawanie etapów mitozy i mejozy, podobieństwa i róznice między mitozą i mejozą, zmiany ilości cząst. DNA podczas mejozy.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: WojtekB »

No tych arkuszy z CKE już widziałem tyle razy. Jednak interesuje mnie czy jakaś ciągłość, czyli czy co roku z jakiegoś działu pytań jest najwięcej. Tak przyglądając sie Tym arkuszom wydaje (chyba) mi się że dużo jest właśnie pytań o komórce i genetyce. Czekam jednak na wasze spostrzeżenia.
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: rigor mortis »

Przeglądając arkusze, sam możesz wyciągnąć jakieś wnioski. O jakiejś powtarzalności wielkiej nie możemy mówić, bo matura w takiej formie istnieje w sumie od niedawna. W moim odczuciu jednak zestawy pytań (z biologii rozszerzonej) zawierały z każdego działu biologii podobną ilość pytań. Jedynie na własnej maturze, którą pisałem rok temu, odniosłem wrażenie, że te proporcje zostały zaburzone na rzecz pytań z genetyki, ekologii i ochrony środowiska. Być może to dlatego, że były w tym zestawie jeszcze pytania z zakresu podstawowego, który odnosi się do tych działów bodajże. Mimo wszystko jednak, moim zdaniem, na poprzednich maturach więcej było pytań z zoologii, botaniki czy fizjologii. Nie daje to jednak odpowiedzi, jaka będzie tegoroczna matura. Więc lepiej wyjdź z założenia, że należy potraktować wszystkie zagadnienia z informatora maturalnego jednakowo. ]
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: lung »

rigor ma racje, poza tym nawet jesli zobaczysz wszystkie arkusze, to i tak wiadomym jest to, ze takich samych pytan jak w poprzednich latach nie bedzie, ciezko obstawiac co im do glowy przyszlo (tworca), ja mam nadzieje ze to co mi podejdzie
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Korczaszko »

co do zoologii i botaniki, oglądając stare arkusze widziałam pojedyncze pytania w tym roku również nie spodziewałabym się, żeby było więcej
Anea
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2007, o 15:59

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Anea »

A co z pytaniami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy? jakoś nigdzie ich nie spotkałam, tylko na swojej próbnej w styczniu. Nie wiem jak pozostałe podręczniki ale PWN na temat Iszej pomocy się nie rozpisuje, na PO w 1szej klasie miałam troche first aid, można też powołać się na inne życiowe doświadczenia - przypadki w zadanich powinny być schematyczne jak np. skręcenia, złamania, opażenia. Na próbnej miałam dziurę w klatce piersiowej - choć tutaj bardziej niż o teorie książkową chodziło raczej o logiczne myślenie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: WojtekB »

Anea chyba domyślam o jakie pytanie Ci chodzi (choć tak właściwie z takim pytaniem się nigdy nie spotkałem). Przypomina sobie jak w II klasie liceum moja nauczycielka od biologi coś wspominała (to co miała na studiach) o tym. Jednak ona to wspominała o tym przy układzie oddechowym. Nie pamiętam takich rzeczy z PO. Jednak zgadzam się z Tobą, że część pytań jest na logiczne myślenie lub wystarczy dobrze odczytać wykres, rysunek, tabele. Lecz czasami spotkałem pytania, o których nie chce wspominać.
Philippeo
Posty: 46
Rejestracja: 25 sie 2007, o 19:20

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Philippeo »

W wiekszości testów można sie zetknąć z pytaniami dotyczącymi anabolizmu i katabolizmu, oraz czegoś dotyczącego fotosyntezy, oddychania komórkowego. Bardzo często jest tez krzyżówka genetyczna, bądź wskazanie genotypów rodziców/dzieci czy czegoś tam.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Astacus »

Może też sie trafić wyrażenie poglądu na temat organizmów transgenicznych, to sie pojawia dosć często w zadaniach gdzie trzeba podać argumenty za bądź przeciw. Na podstawowej juz kilkakrotnie sie pojawiły różnice między szkieletem małpy i człowieka.
A takto z biochemii za pewne z anabolizmem i katabolizmem będzie cos związane. Albo umieć wypisać substraty i produkty procesu biochemicznego.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: WojtekB »

Szczerze mówiąc dla mnie cała matura mogłaby być z krzyżówek genetycznych (to by była bajka). Na maturze zawsze można spotkać tego typu zadania (np: dotyczące grupy krwi w pierwszym i drugim pokoleniu). No żywność transgeniczna też nie jest trudna (takie pytania wzięte prosto z życia).
Dzięki, że tak aktywnie włączacie się w ten temat

[ Dodano: Wto Mar 25, 2008 12:22 ]
A co powiecie na pytania z oddychania komórkowego i fotosyntezy, bo ja szczerze mówiąc nie mogę tego zrozumieć.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Jakie pytania najczęściej można spotkać na maturze z bioli ?

Post autor: Astacus »

wojtas007 pisze:A co powiecie na pytania z oddychania komórkowego i fotosyntezy, bo ja szczerze mówiąc nie mogę tego zrozumieć.
Na pewno jakieś sie pojawi, to raczej nieuniknione. Nie powiem żebym płakał bo lubie biochemie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości