Nauka do matury 2016

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Ath »

haha, w końcu zrobiłam prawie całe te wiązania, oprócz paru zadań gdzie dzikie nazwy organicznych związków sprawiają, że wolę na to nie patrzeć i mam trochę pytań. mógłby mi ktoś pomóc?

1. na czym polega kierunkowość wiązań? na podstawie odpowiedzi wiem, że kowalencyjne spolaryzowane są kierunkowe, a jonowe i metaliczne nie, ale co to w ogóle znaczy?
2. dlaczego w odpowiedziach jest napisane, że w CaH2 wszystkie elektrony walencyjne wzięły udział w tworzeniu atomów? wapń oddał dwa elektrony, więc w jaki sposób elektrony na wodorach wzięły w tym udział?
3. jest zadanie, gdzie trzeba ocenić (prawda/fałsz) czy pary elektronów wiążących i niewiążących różnią się między sobą energią oraz czy wiążące pary elektronowe pi i sigma mają taką samą energię. mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co z tym chodzi?
4. czy polarność ma wpływ na temperatury przejść fazowych? nie chodzi mi o wiązania wodorowe, ale po prostu polarność.
5. jakie są wyjątki od reguły, że przy różnicy elektroujemności mniejszej niż 0,4 jest wiązanie niespolaryzowane, poniżej 1,7 spolaryzowane i powyżej jonowe?
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: pollyanna »

a czy do starej matury z biol. mogę korzystać z najnowszych wydań operonu dostępnych w księgarniach czy muszę zaopatrzyć się w starsze wydania podręczników? nie mam pojęcia o różnicach programowych między starą a nową maturą
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: nodame »

Mówiąc stara masz na myśli tą sprzed 2015 roku? Wydaje mi się, że starsze podręczniki wystarczą z biologii, z chemii wyrzucono z podstawy elektrochemię. Mój korepetytor z biologii mówi, że te matury to prawie jedno i to samo, tylko od matury 2015 jest bardziej okrojony materiał, mają ładniejsze książeczki Jednak uważa, że warto się z nich uczyć, bo na maturze i tak nigdy o szczegóły nie pytają.
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: pollyanna »

tak. jeśli mogłabym się uczyć do starej z najnowszych podr. to bez problemu dostałabym je w księgarni, stare chyba przez internet musiałabym zamawiać.
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: nodame »

A antykwariaty?
pollyanna
Posty: 71
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 12:23

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: pollyanna »

antykwariaty nie skupują starych wydań, jeśli wiedzą, że w nadchodzącym roku wychodzą nowe oparte na nowej podstawie programowej, ale może w jakimś znajdę książkę sprzed kilku lat
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: distinguished »

pollyanna pisze:antykwariaty nie skupują starych wydań, jeśli wiedzą, że w nadchodzącym roku wychodzą nowe oparte na nowej podstawie programowej, ale może w jakimś znajdę książkę sprzed kilku lat
Są antykwariaty nastawione wyłącznie na podręczniki szkolne i w takich rzeczywiście może być niewiele, ale czasem i tam coś zostaje. Polecam poszukać dobrego antykwariatu, z różnymi tytułami. Można znaleźć stare przydatne wydania książek, nie tylko podręczników.
Yates
Posty: 75
Rejestracja: 25 gru 2013, o 10:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Yates »

Powiedzcie z czego robicie zadana i z chemii i z biologii. Ja na razie męczę pazdra działami takie jak mamy w szkole. Co jeszcze polecacie z obu przedmiotow. Powiedzcie jak Wy robicie, czy codziennie robicie zadania czy jak ? Powtarzanie do matury to dopiero 3 klasa, prawda ?
Co warto kupić, jakieś repetytorium , będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: zoo_ »

Myślę, że codzienne siedzenie nad zadaniami w 2 klasie LO to trochę przesada. Chyba, że ktoś szykuje się na olimpiadę - może też być to czas żeby przemyśleć taką ewentualność, jeśli ktoś czuje się dobrze z przedmiotu
Powtarzanie materiału do matury jak najbardziej zostawić na 3 klasę.
W 1 i 2 skupić się na systematycznej, dokładnej nauce na zajęcia w szkole, na robieniu dobrych notatek, z których potem będzie dobrze skorzystać.
Tematów o książkach jest sporo
Awatar użytkownika
Fify715
Posty: 156
Rejestracja: 31 mar 2013, o 21:29

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Fify715 »

Siemka! P Na jakich tematach jesteście w szkole (2 klasa)? Bo my z biologii na razie na protistach, a z chemii związki nieorganiczne. Wolno strasznie, ale czego ja wymagam przy 4h ? Mam nadzieję, że się do matury wyrobimy
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Nitrogenium32 »

"Na razie na protistach [.] Wolno strasznie". Ja o tej porze rok temu może dopiero wirusy zaczynałem, jeśli jeszcze w komórce nie siedzieliśmy.
Awatar użytkownika
Eleenaa
Posty: 115
Rejestracja: 11 sty 2013, o 16:30

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Eleenaa »

U nas też wolno Z biologii grzyby, a z chemii sole
W ogóle to dziwnie jest ułożony ten podręcznik z NE do chemii. Teraz systematyka nieorganicznych a dopiero pod koniec książki reakcje?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Nitrogenium32 »

Pod koniec książki jest charakterystyka pierwiastków poszczególnych grup układu okresowego, ale i tak tego jest dosyć mało. Tę systematykę mogliby równie dobrze wrzucić przy tym dziale z pierwiastkami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości