Matura - polski

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Matura - polski

Post autor: zielenica »

Mirabell pisze:Jak myślicie, może jutro w gazecie dadzą ten model?
wg mnie powinni, psu na budę czyjeś wypracowanie, jak nie wiadomo za co punkty się dostaje
Mirabell pisze:Z czytanie ze zrozumieniem wyjdzie mi gdzieś 17 punktów.
to jeszcze 4 i matura zdana
Neo
Posty: 4
Rejestracja: 5 maja 2008, o 16:57

Re: Matura - polski

Post autor: Neo »

Korczaszko, napisałem wyraźnie - 6 pkt ZA TEMAT a nie za całą pracę. Nauczycielka mówiła że trzeba mieć min. 6 pkt za rozwinięcie tematu żeby zdać maturę podstawową pisemną, niezależnie od tego czy masz max z czytania

Jednak przeglądałem informator maturalny - Polski i nic takiego tam nie ma.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Matura - polski

Post autor: Korczaszko »

to cos jest nie halo. zdaje się jak ma się 30% czyli maks z czytania + 1 pkt z wypracowania.
Może 6pkt, po to żeby dawać kolejne pkt, za zapis, kompozycję, język
Mirabell
Posty: 54
Rejestracja: 5 maja 2008, o 12:37

Re: Matura - polski

Post autor: Mirabell »

Matura zdana. Nie chodzi o to czy zdana, tylko jak zdana. Miałam nadzieje na jakieś 70%, a tu bm. Chciałabym poznać sprawdzoną informację ile trzeba miec z rozwinięcia tematu. Obijało mi się kiedyś o uszy, że dwa, ale nie jestem pewna. Zreszta wydaje mi sie ze to bardzo malo. Jak przekrocze ten magiczny próg to dalej pójdzie z górki, bo z reszty zawsze dostawałam wysokie noty. Załamałam się. Z próbnej 70%, a tu taki idiotyzm. Dobiliście mnie tymi 8 punktami. W życiu tyle nie będę miała patrząc na przykładowe. Pozostaje miec nadzieje.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Matura - polski

Post autor: Korczaszko »

jakby tu powiedzieć przykładowe jest gópie trzeba zobaczyć klucz, ale i to mało da, bo klucz zmienia się w ciągu sprawdzania i to dla nas na +
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Matura - polski

Post autor: zielenica »

Ja mam nadzieję, że nie pogorszę się w porównaniu z próbną maturą
ale wydaje mi się, że to jest tak, że jak się nie ma iluśtam punktów za rozwinięcie tematu, to już np. nie mogą dać max. punktów za styl i kompozycję. Jakoś tak z czymś jest, że jedno od drugiego zależy. Ale moja polonistka było pokręcona, więc nie mam pewności ^^
Mirabell
Posty: 54
Rejestracja: 5 maja 2008, o 12:37

Re: Matura - polski

Post autor: Mirabell »

Kompozycję wypracowania ocenia się wtedy, gdy przyznane zostały punkty za rozwinięcie tematu.
Znalazłam takie cóś. Czyli reszta będzie sprawdzana?
Neo
Posty: 4
Rejestracja: 5 maja 2008, o 16:57

Re: Matura - polski

Post autor: Neo »

No właśnie, tego się boję że jak nie ma 6 za temat to nie ma reszty za zapis, kompozycję itd.
Beja
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2008, o 17:29

Re: Matura - polski

Post autor: Beja »

Ja słyszałam, że trzeba mieć co najmniej 1 punkt za rozwinięcie, żeby mieć przyznane punkty za styl, kompozycję itd., więc również żeby zdać egzamin. Chyba to mówiła moja polonistka. W informatorze jest tylko, że za wypracowanie niezgodne z treścią jest 0 punktów, a jak się nie ma wskazań to cyba jest niezgodne, więc to by się zgadzało.
Co do błędów rzeczowych, to znalazłam w informatorze tylko to:
"Decyzja Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 10 maja 2006 roku
w sprawie postępowania w przypadku wypracowania maturalnego z języka
polskiego zawierającego kardynalne błędy rzeczowe
[.]Przewodniczący Zespołu Egzaminatorów kieruje pracę do koordynatora OKE, który
– po konsultacji z ekspertem z CKE – podejmuje decyzję o ocenie wypracowania.
Wyjaśnienie
§ 82. ust. 3 i 4 mówi, że egzamin pisemny z języka polskiego w części drugiej poziomu
podstawowego i na poziomie rozszerzonym polega na „napisaniu tekstu własnego
związanego z tekstem literackim, zawartym w arkuszu egzaminacyjnym” . Jeżeli
maturzysta pisze o „tej Kordianie, która nie mogła się porozumieć z mężem”, to zapewne
jest to inny, być może dopiero powstający utwór, ale na pewno nie ten, którego
fragmenty zamieszczono w arkuszu.
Na 0 punktów oceniane są także wypracowania na temat inny niż zamieszczony
w arkuszu."
Tu jest tylko o błędach KARDYNALNYCH, nic nie ma o mniejszych.
Nie wiecie, czy 30 czerwca to dostaniemy jakąś informację szczegółową o ilości zdobytych punktów za np. czytanie osobno i wypracowanie osobno, czy tylko ogólny wynik?
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Matura - polski

Post autor: zielenica »

Beja pisze:„tej Kordianie, która nie mogła się porozumieć z mężem”,
tak jest w ustawie?
też się martwię, czy rzeczowego nie usadziłam. ale na pewno nie kardynalny XD czyOda do młodości była wydana w pierwszym tomie poezji Mickiewicza? ^^
Mirabell
Posty: 54
Rejestracja: 5 maja 2008, o 12:37

Re: Matura - polski

Post autor: Mirabell »

o 1p - tak, tak, tak. nie mam nic przeciwko. Tez tak mi kolega mówi, dwie osoby rzadziej się mylą niż jedna. Jeny ja nie wiem co zrobię jak niedostanę się na studia. Zaraz trzeba się brać za angielski, jak i to pogorsze w porównaniu z próbną to będzie masakra. Dno i trzy metry mułu.
Beja
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2008, o 17:29

Re: Matura - polski

Post autor: Beja »

Doszperałam się do starej Gazety Wyborczej sprzed dwóch lat z arkuszami z majowej matury z polskiego i tam dają nie klucz odpowiedzi, tylko przykładowe wypracowanie niestety. A czy klucze to nie są czasem tajne? Bo z materiałów diagnostycznych z CKE są.
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Matura - polski

Post autor: zielenica »

Beja pisze:A czy klucze to nie są czasem tajne?
jeśli już, to od jakiegoś czasu, w dawniejszych maturach, np. z arkuszematuralne.pl są klucze odpowiedzi. ale może za dużo osób się szarpało o ich treść i teraz zaniechali już ich publikowania?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość